Пълнеенето е от нередовно хранене или от негативни емоции. На въпроса „Защо пълнеем?“ отговорът само изглежда еднозначен: „Защото не се храним здравословно“. Проблемът с повишаването на теглото ни опира обаче, до възприетия и поддържан с времето начин на живот през всичките 24 часа на денонощието, съобразно, разбира се, с годините, изминали откакто сме се появили на този свят. Принципно, процесът на напълняването би следвало да е в пряка зависимост от обмена на веществата, който да води до равновесие между приеманите с храната и изразходваните калории. Но тогава защо някои хора пълнеят въпреки диетите, редовното спортуване или/и ограничавайки до минимум приеманото количество храна? Нека първо да се спрем на физиологичните причини за такъв феномен: затруднена функция на щитовидната жлеза или/и нарушено функциониране на бъбреците, при което настъпва разсъгласуване в нормалната работата на останалите системи в човешкото тяло.
В този случай, предписаните от специалист лекарствени препарати се предполага да имат лечителен ефект, което ще подобри обмяната на веществата в посока балансиране на приеманите и изразходвани от организма калории. Внимавайте обаче, с приеманите медикаменти – вид и дозировка – тъй като при някои от тях се проявяват странични ефекти, влияещи негативно върху функционирането на една или друга система на организма, което би могло да доведе до енергиен де-баланс, активиращ процеса на неконтролируемо нарастване на телесното тегло. Сериозен физиологичен проблем възниква и когато нервната ви система е подложена на постоянен стрес – тогава изпращаните от мозъка импулси не са ефективни да приведат организма в състояние на почивка и се появяват хронично недоспиване, преминаващо все по-често в безсъние.
На това организмът ви е вероятно да реагира със стремеж недостига или липсата на сън да бъде компенсирана със свръхприем на калорични храни и резултатът отново е, че напълнявате.
Съществува и теория за т.нар. „емоционално хранене“, провокирано в случаите, когато вие дотолкова не харесвате телесната си визия, че ви изглежда напълно безсмислено да „пазите килограмите“ и започвате да поглъщате неконтролируемо и дори с отвращение големи количества храни, практически без да обръщате внимание на техния вид, вкусови качества и ползи за здравето. Друго проявление на „емоционалното хранене“ е когато си втълпявате, че един или друг хранителен продукт е вреден за здравето ви – тогава нараства вероятността да се поболеете от самата тази мисъл!
Затова изядете не с чувство за вина, а с благодарност към Бога, храна, която не считате за напълно подходяща откъм здравословна гледна точка и бъдете сигурни, че тя няма да ви навреди! И винаги приготвяйте ястията си с много любов, а не просто така – формално или/и с досада. Консумирането на приготвени с мерак ястия стимулира мозъкът да изпраща импулси, захранвани от вкусовите рецептори, които са изцяло позитивни, така че ще изпитвате истинска наслада при храненето, а е доказано, че без позитивни емоции здравословният начин на живот е невъзможен!
Интересно, на пръв поглед парадоксално твърдение, статистически проверено чрез редица анкетни изследвания, е, че придобитите сутрешни навици могат да се окажат допълнителен фактор да прибавяте излишна маса към теглото си! Ето какви са и как да променяте тези навици.
1) Не се обличайте при спуснати пердета сутрин, единствено на светлината на нощната лампа – пуснете в спалнята си ласкавите сутрешни слънчеви лъчи (дано все пак не е облачно!), при което бързо ще се събудите и ще ускорите метаболизма си, т.е. организмът ви ефективно ще изразходи натрупаните през нощта енергийни запаси!
2) Не оставяйте леглото си неоправено, защото вечер, когато си легнете в „разбутаните завивки“ сънят ви няма да е качествен, което е с отрицателен ефект за регулиране на телесните килограми!
3) Купете си кантар и се претегляйте сутрин на гладно, преди да сте поели каквато и да е течност (вода, чай, нектари, кафе и т.нат.). Контролирайки така теглото си, вие ще се стремите съзнателно или подсъзнателно да приведете дневния си график по такъв начин, че да съответства до голяма степен на изискванията за здравословен начин на живот.
4) Не се лишавайте в никакъв случай от сутрешна закуска – за предпочитане е да е питателна, по „английски образец“; тя трябва да съдържа хранителни продукти, в които има и въглехидрати, и протеини и захари, с обща калорийна стойност от 600 ккал. При такова начално калорийно обезпечаване на тялото ви, то не изпитва нужда от прехранване на обяд, а вечер няма да изпитвате „вълчи глад“!
5) Не спете прекалено дълго (7 до 9 часов интервал е оптимален), защото по-продължителният сън ще забави допълнително и ненужно метаболитните процеси в тялото ви, при което в него ще се наслоят излишни мазнини.
Внимавайте обаче, защото ако вашият сън не е бил систематично достатъчно продължителен, то производството на кортизол в организмът ви ще нарасне до нива, предизвикващи перманентно стресово състояние, реакцията на което е обикновено неконтролируем прием на храна, а ефектът от това е отново вашето така нежелано напълняване!