Колко домата на ден е добре да се ядат? Сега ще разберете отговорът на този интересен въпрос. Родината на домата е Южна Америка, където все още можете да намерите диворастящите му храсти. Доматът всъщност е плод. Чудите се дали доматите са здравословни или си струва да ги ядете всеки ден? По колко домата можете да ядете на ден? Какви витамини и микроелементи съдържат доматите? Трудно е да се повярва, че през миналия век този зеленчук е бил смятан за отровен, най-вероятно поради неприятната миризма, излъчвана от листата и стъблата му. Поради тази причина доматите тогава са се отглеждали предимно като декоративни растения.
Въпреки това, не отне много време на човечеството да открие вкуса и ползите за здравето на това растение. Днес доматите заемат първото място по реколта от зеленчуци в страните от ЕС (годишно около 12-13 милиона тона). В момента доматът се оценява не само от гурмета, но и от диетолози и лекари. Състои се от 93 процента вода и само малко количество протеини, въглехидрати и мазнини. Характеризира се с много малко количество калории – 100 г от тези зеленчуци съдържат едва 15 kcal, поради което са идеални за диети и режими. Освен това доматът е източник на диетични фибри, благодарение на които се чувстваме сити.
Органичните киселини, съдържащи се в доматите, стимулират отделянето на органични сокове, регулирайки метаболизма. Благодарение на безценния си състав, доматите се използват срещу затлъстяване, при диабет и при сърдечни заболявания. Препоръчват се особено за юноши и деца по време на интензивен растеж, както и за хора, страдащи от запек. Поради съдържанието на бром доматите имат успокояващ ефект.
Какви хранителни вещества съдържат доматите? Те са Съкровищница от витамини и минерали!
Доматите съдържат в състава си мин. витамини A, B1, B2, C, PP, фолиева киселина, малки количества D, E и K, минерали – основно калиеви съединения, но също и натрий, калций, желязо, мед, фосфор и магнезий. Само 2 домата на ден могат да направят много добро за тялото ни:
– покриват около 35% от дневната нужда от витамин А, поддържайки очите ни в перфектно състояние и удължавайки младостта,
– те са източник на значително количество витамин С (почти 100% от дневната нужда), този витамин е отговорен за производството на колаген, повишава ефективността на имунната система и ускорява заздравяването на раните,
– голяма доза витамини от група В има положителен ефект върху нервната система, а витамин РР сред тях подобрява метаболизма на захарта и холестерола в кръвта.
Ценен ликопен
Заслужава да се отбележи, че доматите са изключително богати на ценния антиоксидант – ликопен, който им придава червения цвят. Ликопенът в нашите храни принадлежи към една от петте групи каротеноиди, открити в природата. Той е най-ефективният потискащ свободните радикали от всички известни каротеноиди.
Свободните радикали са атоми, които имат „несдвоени“ електрони, благодарение на които имат способността да се присъединяват към други молекули в химическа реакция на окисление. Тази реакция има много негативен ефект върху тялото ни. Причинява много сериозни заболявания като:
– артрит,
– сърдечни заболявания,
– тумори.
Най-важният начин за предотвратяване на тези изключително вредни процеси е действието на антиоксидантите, сред които ликопенът е много ефективен. Изследванията показват, че диета, богата на тази „чудодейна съставка“, предотвратява сърдечни удари и развитието на атеросклероза, също така намалява риска от рак на шийката на матката и простатата и инхибира процеса на дегенерация на макулата. Известно е, че рискът от рак на простатата при мъже, консумиращи 10 домата на седмица, се намалява с около 45%.
Изследователи от Университета на Илинойс откриха обещаваща връзка между яденето на богати на ликопен храни и намаляването на честотата на рак на гърлото. Изследвания, проведени от учени от университетите в Манчестър и Нюкасъл, показват, че доматите, благодарение на наличието на ликопен, повишават способността на кожата да се предпазва от ултравиолетова светлина със сила, сравнима със стойността 1,3 на слънцезащитен крем.
Може ли всеки да яде домати?
За съжаление има и болестни образувания, които ни принуждават да ограничим консумацията на домати. Този зеленчук съдържа съединения, наречени оксалати, които заедно с калция образуват отлагания в тялото. Поради тази причина хората с ревматоиден артрит и подагра трябва да ги избягват. Хората, страдащи от киселини, също трябва да бъдат внимателни.
Струва си да се спомене и сенсибилизиращите свойства на домата. Те трябва да бъдат ограничени от кърмещите майки и трябва да се въвеждат в диетата на децата постепенно – това ще намали риска от алергии. Все пак, ако не сме от групата на хората, които трябва да се въздържат от консумация на домати, трябва да се наслаждаваме на многобройните им предимства възможно най-често.
Според хранителните препоръки трябва да увеличите консумацията на зеленчуци и плодове до 5 порции на ден, включително голяма доза домати. Те са незаменими както за приготвяне на бърза, питателна закуска, така и за здравословно основно ястие. Най-ароматните и най-богати на витамини и минерали са тези направо от доматения храст.
Въпреки това, можем да използваме предимствата на доматите през цялата година, защото ценни за здравето вещества се съдържат и в приготвените от тях препарати: пюрета, концентрати, кетчупи, сосове. Доматените продукти, особено тези с добавка на масло, са по-добър източник на ликопен от суровите домати. Струва си да се спомене, че сосовете, приготвени с добавка на зехтин, повишават съдържанието на ликопен 2-3 пъти, дори 24 часа след хранене, в сравнение с консумацията на доматен сок.
Как да изберем най-добрите домати?
Когато купувате домати, изберете узрелите и добре оцветени. Те съдържат повече бета-каротин и ликопен.
Силният аромат показва, че доматът е оставен да узрее спокойно на храста. Преждевременно обран и оставен на перваза на прозореца, той съдържа много по-малко аромати.
Доматите трябва да се нарязват непосредствено преди сервиране и да се заливат със соса, лимоновия сок или зехтина възможно най-скоро – това ще предотврати изтичането на ценни вещества заедно със сока.
Ензимът – аскорбиназа, намиращ се в краставиците, унищожава витамин С, съдържащ се в доматите, затова избягвайте салати, които съчетават тези два зеленчука.
Доматените салати вървят добре с пресни билки, особено риган, босилек, розмарин.