Вредни ли са хранителните добавки за нас? Съществува предубеждение е, че всички хранителни добавки са вредни, като обикновено се разбира тази категория от тях, използвани в хранително-вкусовата промишленост за приготвяне на широк спектър от продукти, с цел да се подобрят и запазят по-дълго време вкусовите им качества и срока на използваемост. Под-категориите в този случай подсказват за цялото многообразие от разработените през последните десетилетия добавки: киселини, оцветители, консерванти, желиращи, сгъстители, подсладители, набухватели и други. Списъкът на участващите в тези под-категории, т.нар. Е-добавки, е повече от внушителен и наближава 1000, поради което за тях е прието обозначението „Е-ХХХ“. Евентуалното им вредно въздействие върху здравето зависи не само от вида, но и от използваните количества, но, все пак не е малък броят на онези „Е“-та, считани за безвредни, каквито са: Е-500 (сода бикарбонат), Е-330 (лимонена киселина), Е-260 (винена киселина).
Други „Е“-та са обаче, доказано вредни в използваните количества (на пръв поглед минимални) при консервирането на храни и вина. Например: Е-213 (калциев бензоат), който действа в посока понижаване на нивата на безценните аминокиселини в кръвта; Е-226 (калциев сулфит) – изключително широко използван при приготвяне на сандвичи, бисквити, зеленчукови и плодови пюрета, който може да доведе до усложнения при сърдечно-съдови заболявания или/и дихателни такива; Е249 (калиев нитрат) – използван при консервирането на колбаси, който може да провокира снижена кислородна функционалност на хемоглобина в кръвта, образуване на канцерогенни вещества, атрофия на надбъбречните жлези; вкусо-усилващият Е-621(мононатриев глутамат) – предизвикващ при някои болки в гърдите или главоболие; канцерогенният Е-954 (захарин)…
Списъкът на вредните „Е“-та, които следва да избягвате, е дълъг и е добре да ви е „под ръка“, когато сте на пазар!
Не трябва да забравяте обаче, че хранителни добавки (с натурален или изкуствен произход) се използват и във фармацевтичната индустрия за укрепване на здравето, за подпомагане на лечението при редица заболявания, за регулиране на обмяната на веществата (натрупване на мускулна маса или отслабване). Но и в тези случаи приемът им би следвало да е строго дозиран, съгласно предписанията на лекари-специалисти в дадената област. Иначе те могат да наредят на здравето!
Друго, широко застъпено предубеждение е, че диетите са винаги полезни за здравето. Ако въз основа на такова твърдение решите да се подлагате своеволно, продължително време на някаква диета (или да редувате диети), но без компетентен съвет от страна на диетолог или лекар-специалист, то съществува голяма вероятността да увредите трайно здравето си. Това се обуславя от факта, че промяната в хранителния режим обърква метаболизма в организма и най-често се достига до т.нар. „йо-йо“ ефект, проявяващ се като циклично редуване на загуба и възвръщане на телесното тегло. При такъв цикъл на телесното тегло не може да очаквате нещо повече от постоянен стрес и здравословни проблеми.
Същността на проблема е в това, че човешкият организъм, дори и при относително малко ограничение на постъпващите в нето хранителни вещества, реагира неизменно като започва да трупа енергийни запаси във формата на мазнини. От друга страна, налице е траен недостиг на един или друг тип витамини и микроелементи, което води до нарушено функциониране на произвеждащите хормони жлези на ендокринната система и като следствие – настъпват съответни физиологични нарушения в работата на целия организъм. А това звучи стряскащо, нали?! Конкретно, с цикличното понижаване и покачване на телесното си тегло, вие провокирате поява на редица физически и психически заболявания (на черния дроб и бъбреците, загуба на мускулна маса, трайно повишаване на кръвно налягане, развитие на диабет, забавен метаболизъм, постоянно главоболие, резки промени в настроението, перманентен стрес, необосновани депресии…). Ето защо, много внимавайте с диетите – помнете, че здравословно хранене се основава на баланса между протеини, мазнини, въглехидрати и калории, определен строго индивидуално, съобразно възприетия от вас начин на живот!