Белият трън е изключително полезна билка. Ценните лечебни свойства на белия трън са били известни още през Средновековието. По-късно, подобно на други билки, тази изпадна в немилост, защото хората започнаха да разчитат повече на съвременната медицина, която предлага антибиотици и други химикали. Въпреки че поглъщането на готова таблетка е много по-удобно и отнема по-малко време от варенето на билки, естественото лечение отново се връща. Дори се оказва по-ефективен от химията в много случаи. Белият трън се използва широко в медицината, кулинарията, козметиката и за декоративни цели. Белият трън (silybum marianum) е едногодишно растение от семейство Asteraceae.
Преди това е бил открит в естественото си състояние от Средиземно море до Иран. В момента се е разпространил в много части на света – може да се намери в Африка, Австралия, Северна и Южна Америка. У нас се култивира като лечебно, зеленчуково и декоративно растение. Белият трън има високо стъбло (около 1 м), разклонено на върха. Листата му са много декоративни – имат неправилни бели петна и са бодливи по краищата. Лилавите цветове, наподобяващи цветя от магарешки трън, са събрани в кошници с дължина 4-5 см. В нашия климат цъфти през юли или август.
Какви са свойствата на бял трън?
Едно от най-важните предимства на белия трън е неговият детоксикиращ ефект и способността да предпазва черния дроб и бъбреците от увреждащото въздействие на различни токсини и отрови. Клиничните проучвания показват, че е изключително ефективно средство за лечение и на отравяния, причинени от гъби. Той действа добре и при алкохолици с напреднала цироза на черния дроб. Семената от бял трън също понижават холестерола и имат противовъзпалителни свойства. Не всеки знае, че популярните лекарства за черния дроб, включват бял трън.
Лечебният ефект на тази билка се дължи основно на високото съдържание на силимарин (смес от флавонолигнани), който се получава от плодовете му. Съставът на силимарина е много богат и съдържа много ценни съединения, както и органични киселини, витамини С и К, фитостероли, танини, протеини, захари и мазнини с високо съдържание на линолова киселина, както и минерални соли.
Бял трън – при какви заболявания може да помогне?
Силимаринът се използва с голям ефект при вирусен хепатит. Дава се и по време на възстановителния период след инфекциозна жълтеница за предотвратяване на усложнения като хроничен хепатит или остра жълта чернодробна атрофия. В допълнение, силимаринът се използва при цироза и омазнен черен дроб, както и при увреждането му, причинено от алкохол, токсични съединения (напр. продукти за растителна защита), гъби и др.
Клиничните изпитвания също показват неговата ефективност при лечение на увреждане на бъбречния паренхим. Водните и алкохолните екстракти от плодовете на бял трън показват по-широк спектър на действие от силимарина. Използват се при различни вътрешни кръвоизливи, включително и на женските полови пътища, тъй като флавоноидите, съдържащи се в плода на растението, укрепват стените на кръвоносните съдове.
Белият трън може да помогне и при храносмилателни заболявания, защото повишава стомашната секреция и регулира храносмилателната функция и подобрява апетита. Екстрактите от плодовете на бял трън се препоръчват и при кървене от носа, дебелото черво, хемороиди, маточно кървене и продължителна менструация. Те са ефективни и при стомашна киселинност, анорексия, метеоризъм и оригване, мигрена, ниско кръвно налягане и болест при движение. Може да се използва и от жени, страдащи от ендометриоза, тъй като облекчава болката и помага за регулиране на менструалното кървене.
Масло от бял трън и стареене на кожата
Оказва се, че маслото от бял трън съдържа, антиоксиданти и омега-3 ненаситени мастни киселини, които имат благоприятен ефект върху сърдечно-съдовата система, насърчават хидратацията и регенерацията на епидермиса, забавят процеса на стареене на кожата, успокояват нейните възпаления и помага при лечението на акне и псориазис. Ето защо това масло е включено в много кремове за лице, лосиони за тяло, шампоани и балсами за коса. Може да се използва и вътрешно (1 чаена лъжичка 3 пъти на ден преди хранене).
Има ли връзка между бял трън и загуба на тегло?
Оказва се, че това е така, защото някои източници сочат неговата ефективност при използване на диети за отслабване.
Как да приемате белия трън?
В продажба има много препарати с екстракт от силимарин, както и цели или смлени семена и гранули. За да получите защитен ефект върху черния дроб, трябва да приемате лекарството в продължение на 3 месеца, въпреки че първите ефекти ще бъдат забелязани много по-рано. Семената на растението се продават в аптеките в различни форми – зърна, прах, таблетки и капсули. Зърната могат да се добавят към тестото при печене на хляб или да се прави вкусен чай. За да направите това, залейте една плоска чаена лъжичка семена с чаша хладка вода, оставете да заври и гответе под капак за 5-7 минути. След това оставете за 15 минути и прецедете. Чаят може да се използва като:
– средство за потискане на кървенето (пием по 1 супена лъжица на всеки час);
– защитно средство за черния дроб (пийте 2 пъти на ден по половин чаша след хранене);
– защитно средство за съдове (пийте 2 пъти на ден, половин чаша след ядене).
Според данни на СЗО (Световната здравна организация), за да получите оптимални резултати от терапията, трябва да приемате около 12-15 грама зърнени храни на ден, което съответства на 200-400 мг силимарин. Мляният трън също е отлично допълнение към супи, сосове, печени изделия (особено хляб), салати и салати.
Бял трън – таблетките и капсулите се използват като лекарство и трябва да се приемат според указанията в листовката. При комплексни препарати и добавки, съдържащи бял трън, начинът на употреба е посочен на всяка опаковка.
Какви са противопоказанията за употребата на бял трън?
В препоръчаните терапевтични дози не са установени вредни ефекти на билката, дори след продължителна употреба.
В много редки случаи има алергии. Билката има и леко слабително действие, а също така понижава нивата на кръвната захар, което е важно за диабетиците.
Бял трън – противопоказания:
– бременност и кърмене (поради липса на данни за безопасност),
– приемане на противозачатъчни хапчета (намалява тяхната ефективност),
жлъчна обструкция.
Семената на бял трън, въпреки че изглеждат незабележими, имат огромна, естествена сила, потвърдена от множество клинични изследвания. Струва си да се възползвате от този дар на природата поради неговите ценни лечебни свойства и забележителна ефективност.