Мушкатото е симпатично цвете, което изисква грижи. Ако обичате цветята, то със сигурност обичате и мушкатото, което ще ви се отблагодари със своя специфична обич, ако се грижите подобаващо за него! За целта ще ви информираме относно особеностите на това красиво цвете: 1) многогодишно растение с произход – Южна Африка; 2) с внушителни размери до малко дръвче – по родните си места, а в домашни условия е над ½ метър; 3) стъбло – месесто, добре разклоняващо се; 4) листа – сърцевидни, в краищата – вълнообразни, най-често едноцветни; 5) място – слънчево, но не горещо; 6) осветление – индиректно, със средна интензивност; 7) почва – пропусклива, рохкава, наторявана по време на цъфтежа 2 пъти месечно със смес от градинска пръст, оборски тор и пясък в съотношение около 3:2:1 (не му понася прекомерното торене!), добър дренаж на дъното на саксията; 8) поливане: с „мека“ вода, лятно време – 3 – 4 пъти седмично, а при големи жеги – може и всеки ден; зимно време – ограничено до степен почвата да е леко влажна; 9) съхранение – има 4 различни начина – два традиционни и два –нетрадиционни, а именно:
Първо, в тъмно и хладно помещение през зимния сезон, при което развитието на цветето се прекратява и се налага само веднъж месечно да го поливате, за да поддържате постоянна влага в коренната му система. През това време мушкатото възстановява силите си в състояние на покой, който се прекъсва при забележимо увеличаване на светлата част от денонощието, но и с покачване на температурата в помещението за съхранение.
Второ – през зимните месеци в светло помещение, при което развитието на цветето не се прекратява, защото дори оскъдна светлина провокира неговия макар и много бавен растеж. В този случай, цветето не си „почива“ и трябва да бъде подходящо обгрижвано, преди всичко като се полива редовно с неголеми порции „мека“ вода.
Ето сега и двата нетрадиционни методи за съхраняване на мушкатото:
При първия, мушкатото внимателно се изкоренява, след което коренната му система се почиства старателно. След тази деликатна операция, растенията се окачват на тел (или на простор), с насочени нагоре корени, в хладно, полузатъмнено помещение.
При втория начин, изкоренените растения, съответно почистени, се увиват старателно в много леко овлажнени вестници и се нареждат по няколко в кашони. Кашоните се съхраняват на място с ниска влажност и периодично, но не твърде често, се отварят, за да бъдат прередени увитите растения, а вестниците – наново овлажнявани.
Успешното съхраняване на мушкатото през зимния сезон зависи от преценката и възможностите на градинаря/домакинята да използва един или друг от горепосочените варианти. Но ако искате да имате цъфтящо мушкато напролет, то ви препоръчваме сигурния вариант да съхраните „старите“ растения като се подсигурите, залагайки и резници. Имайте предвид, че развилите се от резниците „млади“ растения ще придобият устойчива коренна система за около месец и ще започнат да цъфтят далеч преди „майчините, стари“ екземпляри.
Все пак, мушкатото е цвете, което оцелява сравнително лесно през зимата, така че почти сигурно е през пролетта да се наслаждавате на неговите чудно хубави цветове!