14 вида домашни цветя и растения, които е хубаво да имате у дома. Уютът във вашия дом зависи и от това, какви цветя сте подбрали за декор. Изборът е изключително широк и естествено, зависи от чувството ви за естетика. И все пак ще обърнем внимание на факта, че не малка част от отглежданите при домашни условия цветя, респективно растения, са полезни в една или друга степен за здравето. Ето, подредени по азбучен ред по-долу, една група от 14 цветя/растения с такива свойства, от които може да си изберете, не само за да украсите своя дом, но и да обезпечите съответното позитивно биоенергийно разпределение в помещенията му.
1. Алое
Ще го познаете по месестите листа, които охотно поемат вода в резерв, така че не се притеснявайте ако забравите да го поливате редовно! Здравословните му ползи се наблюдават, когато достигне 3-годишната си възраст. Те са обусловени от наличие в растението на вещества, които възпират дегенерацията на клетките и превръщането им в ракови, както и които унищожават опасните бактерии стрептококи, стафилококи и др., а използвайки настойката му (приготвена до началото на лятото) ще заздравите учудващо бързо рани или/и изгаряния. Присъствието на алое в къщата ви има и силно тонизиращ ефект!
2. Английски бръшлян
Това растение е изключително ефикасен абсорбент не само на въглеродния диоксид, който се отделя при издишване, но и на всякакви вредни примеси във въздуха като формалалдехид, тежки метали и други. Ето защо, макар и да не е лесен за отглеждане, го препоръчваме настоятелно да расте у дома ви в случай че жилището ви е в близост до индустриални обекти, магистрали, и особено ако то е на приземен етаж.
3. Бегонии
Независимо дали са от групата на декоративно-листните и от тази на цъфтящите, нямате проблеми с отглеждането на бегонии, стига редовно да ги снабдявате с необходимото (но не и повече от това!) количество вода; при това, няма значение дали ще ги държите на слънце или на сянка – и при двата вида, бегониите отделят фитонциди във въздуха, които имат смъртоносно въздействие върху различни видове вредни за здравето микроорганизми и преди всичко върху стрептококите и стафилококите. Същевременно, бегониите абсорбират определени токсични химични съединения, а и отделят водни пари, с което овлажняват въздуха.
4. Каланхое
Това растение обича да вирее на сухо и на светло, но не и да е изложено пряко на слънчевата радиация. През зимния сезон го поливайте веднъж месечно, за да сте сигурни че ще цъфти през пролетта. Здравословните му ползи са, че унищожава вируси, микроби и гъбни спори във въздуха, докато неговият сок има бърз кръвосъсирващ ефект, както и действа регенериращо на увредени от изгаряния клетки.
5. Лимон
През лятото е добре да му осигурите свеж въздух, но не и да е на течение или/и да сменяте често местоположението му у дома ви. Също така, не го дръжте на тъмно и на студено. Ако не му е комфортно, лимонът сигнализира с опадване на листа и тогава са нужни бързи корекции в отглеждането. Тези усложнения се компенсират обаче, от здравословните ползи: именно листата са тези, наред с плодовете му разбира се, които постоянно отделят вещества, унищожаващи много от странстващите във въздуха, опасни за организма бактерии. А маслото, приготвено от лимони, активира мозъчната дейност, понижава кръвното налягане и има антистресиращ ефект.
6. Мушкато
Най-добре е да го засадите в градината си, но ако такава нямате, то и една подчертано светла стая с ниска влажност ще му осигури прекрасни условия за редовен цъфтеж, ако разбира се, не го поливате прекомерно. И ако имате мушкато в спалнята си, то, благодарение на отделящите се от него фитонциди, сънят ви ще е здрав, а депресивните ежедневни проблеми ще ви безпокоят в много по-малка степен! Освен това, характерната миризма на растението прогонва не само комари, мухи и други подобни дразнители, но и унищожава редица болестотворни микроорганизми!
7. Нефролепис
Това е папрат и с право се смята за един от най-красивите й видове! Лесна е за отглеждане при домашни условия, стига влажността в помещението да е относително висока и да я поливате редовно; няма значение дали ще държите растението на слънчево или на сенчесто място. Имате ли нефролепис в работната си стая, няма да е необходимо да се борите със сънливостта си, пиейки кафе след кафе, а вялостта ви ще изчезне като с магическа пръчка! Освен това, вредният ефект от излъчването на вашия компютър се минимизира, ако разположите растението в близост до него! И не на последно място – тази папрат укрепва имунната ви система!
8. Рапис
Ако, не дай Боже, имате проблеми с дихателната или/и сърдечно-съдовата си системи, то отглеждайте рапис у дома си, за да наситите въздуха там с отделящите се от растението соли и минерали, за сметка на адсорбираните от него вредни вещества. Нещо повече, в такава атмосфера ще се чувствате невероятно спокойни и стресът ще остава далеч назад, което се дължи в определена степен и на наистина изящните форми на растението!
9. Спатифилум
Аристократичната красота на това растение с издължени листа и бели (има и такива с кремави и розови оттенъци), причудливи по форма, фуниевидни цветове, се съчетава с изключителните му здравословни ползи. Предпочита се спатифилумът да е оставен на умерено топло, слънчево място и в атмосфера на висока влажност, но растението не се плаши както от горещини, така и от прохладата на сенчести места, стига да не е на течение и водата в почвата да не е в излишък. Спатифилумът абсорбира изключително ефективно химически замърсители, намиращи се във въздуха във вид на пари на ацетон, бензол, амоняк, фенол, формалдехид и различните видове алкохоли – всички те с доказано канцерогенен ефект. Ето защо, осигурете обезателно присъствието на растението в новия си дом или след като сте извършили там основен ремонт! Не забравяйте също така и за овлажняващите свойства на спатифилума, неговия антиплесенен ефект, както и позитивното му въздействие при емоционално изтощение на организма и дори при тежък срив!
10. Тръстикова палма
Това е растението, което в най-висока степен абсорбира бензена (бензола), чиито отровни и канцерогенно действащи молекули безпрепятствено проникват в земната атмосфера в резултат – до огромна степен – от присъствието им в газовете, отделящи се от автомобилните ауспуси. При това, ефектът е толкова по-значим, колкото по-свободен е горният слой на почвата, където растението вирее.
В същност, тръстиковата палма е непретенциозна за отглеждане: малко слънчице и умереното й поливане (съобразно влажността на въздуха в помещението), ще са достатъчни за нормален растеж, дори при температури около или под нулата.
11. Фикус
Има го във вид както на дървета, така и на ниски катерливи растения, чиито листа при някои култивирани видове, постепенно са придобивали по-тясна форма с времето. Добре е листата на фикуса да бъдат периодично измивани, но растението не бива да бъде прекомерно поливано – иначе е лесно за отглеждане. Здравословните ползи от отглеждането на фикуса се свеждат до ефективно пречистване и освежаване на въздуха в помещението без алергични реакции, а успокояващото въздействие на растението върху нервната система снижава съществено агресивността в поведението.
12. Хамеропс
Това е друг вид палма, която ви препоръчваме да отглеждате у дома си, тъй като: от една страна е бавно растяща, непретенциозна към условията на околната среда – ниската влажност не е пречка за нормалния й растеж, стига да бъде обилно напоявана; от друга страна са нейните полезни свойства, обуславящи се от способността да отделя постоянно, чрез листата си, водни пари и кислород, при което се създава изключително здравословна дихателна атмосфера.
13. Хибискус
Хибискусът (китайската роза) има необичайно лъскави листа и впечатляващи пищни цветове. Ако ще стилизирате фона в къщата си с това растение, то му осигурете топлина, но не при директна слънчева светлина, като поддържате влажността в помещението да бъде в средния диапазон – нито висока, нито ниска. Точно при спазването на такива условия хибискусът цъфти превъзходно, а листата му не опадват, при което у дома ви ще се настанят добронамереността, енергичността и предприемчивостта. Освен това, чаят, приготвен от това растение (каркаде) променя окислителната среда в организма в неутрална и така не позволява дегенериране на неговите клетъчни структури.
14. Хлорофитум
И накрая – хлорофитум – непретенциозно растение по отношение на светлината, но не и по отношение на влажността в околната атмосфера. Не изисква кой знае какви грижи за отглеждането му: расте и на светло, и на сянка. Ако не сте в състояние някой да го полива по време на лятната ви ваканция, то просто го изнесете на открито място и като се върнете – ще го намерите все така готово да проявява здравословните си свойства. А те са да неутрализира фетоли, формалдехиди и вредните вещества, отделящи се при горенето. За денонощие, хлорофитумът е в състояние да прочисти въздуха в помещения с общо вместимост 6 – 7 куб. м, като ефектът видимо се засилва при добавяне на малко дървени въглища в почвата, където сте го посадили.