Заседнал начин на живот – случва се често в днешно време. Съвременният начин на живот и новите технологии започнаха да правят хората мързеливи. Вместо да потича в парка на въздух, човек предпочита да се залепи пред компютъра или телефона. Спортуването остава на заден план, което води до обездвижване. Това от своя страна може да докара куп здравословни проблеми. Като започнем от напълняването, повишаване на кръвното, захарна болест и стигнем до сърдечносъдовите заболявания. Ние не се замисляме за това и ако не направим генерална промяна във всекидневието си, сме застрашени от неприятни последици, вследствие на обездвижването. Има няколко признака, по които да осъзнаем, че сме изпаднали в заседнал начин на живот.
1. Слаба физическа активност
Има норма в световен мащаб, според която човек трябва да се движи с умерен интензитет от 150 до 300 минути. При положение, че установите, че вашата аеробна активност е под тази норма, това е сигурен симптом, че сте започнали да се обездвижвате.
2. Ако седите на стол половината ден
Може би не се замисляте, но работейки пред лаптопа, вие седите на стол твърде много време. Колкото и работа да имате е необходима да ставате и да се раздвижвате поне през един час. Ако имате възможност ходете повече пеша или карайте колело или тротинетка. Ако в офисът или у вас имате асансьор – не го използвайте, а се качвайте по стълбите. Идеята е поне половината от времето да сте в някакво движение, с изключение на времето, когато спите, разбира се. Ако ви остане време един вечерен крос в съседния парк няма да ви се отрази зле. Напротив – той ще ви тонизира и ще ви даде стимул да работите още по-ефективно.
3. Напоследък чувствате постоянна умора
Вие си мислите, че е от работата или от нервното напрежение. Но всъщност умората идва от прекалено малкото движение, което извършвате. Когато се движите по-малко, вие страдате от тонус и енергия. Не си мислете, че когато седите на стола вие си почивате. Точно обратното. Ако не се движите редовно, вас ви домързява, ставате лениви, а всичко това повишава рискът от заболявания.
4. Напълняване и промени в метаболизма
Когато прекалявате със седенето, всичко ви се трупа в тялото. Каквото хапнете се превръща в нежелано наднормено тегло. Ако решите да ядете здравословна храна, но не се движите, това няма да ви помогне, защото метаболизма продължава да е забавен и килограмите бавно ще пълзят нагоре. Затова намерете златната среда между движението и стоенето на едно място.
5. Имате проблеми със съня
Напоследък се будите постоянно през нощта. Причината е, че не се уморявате физически, а само психически. Психическата умора няма общо с физическата. Тя влияе пряко на съня ви, като влошава качеството му. Ако успеете да се изморите физически, след няколко дни ще усетите, че спите много по-дълго и дълбоко, без прекъсвания. А и че ще разтоварите психическото напрежение от вас.
Обобщено, не забравяйте да използвате паузите в работата си, за да се раздвижите. Направете 10 крякания или кръгова с ръцете и краката. Ще усетите прилив на сили и енергия.