Оцетът има много приложения. В почти всяка домашна рецепта за почистване вероятно ще видите оцета в списъка на съставките. Някои скептици се питат дали наистина оцетът има такива нетоксични, дезинфекционни качества, каквито му приписват, дали наистина убива плесен и микроби, или използването на този почистващ препарат за дома всъщност губи време?
Има причина Хипократ, бащата на медицината, да е използвал оцета за борба с инфекции и други здравословни състояния. Оцетът се използва за почистване на язви, лечение на рани и успокоява кашлици.
Днес той служи като по-безопасна алтернатива за дезинфекция на дома и изследванията показват, че има някои мощни противогъбични и антибактериални ефекти.
За да отговорите на въпроса дали оцетът убива плесен, първо трябва да погледнете какво е съдържанието му. Летливата органична киселина в оцета се нарича оцетна киселина. Това химично съединение има мощни противогъбични и антибактериални свойства. В допълнение към оцетната киселина, останалите съставки в оцета включват минерални соли, витамини, аминокиселини, полифенолни съединения и нелетливи органични киселини.
Следователно той наистина се бори с растежа на гъбичките и плесени. Оцетът е универсален, евтин, нетоксичен и екологично чист домашен почистващ препарат. Просто комбинирането на дестилиран оцет с чиста вода е всичко, от което се нуждаете, за да създадете многофункционално почистващо средство. Как да използвам:
1. Чисто пране – дестилираният оцет всъщност може да премахне остатъците от дрехите ви, петна и микроби. Освен това помага за омекотяване на дрехите.
2. Убийте микробите в кухнята
От микровълновата и мивката, до кухненските плотове и подовете – дестилиран оцет и топла вода могат да се използват за почистване на мръсотията и бактериите в кухнята.
Можете дори да добавите оцет към вашата съдомиялна машина, за да направите блестящите си чисти, или да стартирате кафе машина, пълна с дестилиран оцет, за да разтворите натрупването на утайка.
3. Борба с бактериите в банята
Опитайте това домашно почистващо средство за баня, което е направено с ябълков оцет, сода за хляб, течен кастилов сапун и антибактериални етерични масла, включително чаено дърво, лимон и портокал.
Тази комбинация от съставки за борба с микробите прави отличен, изцяло естествен почистващ препарат, без токсичните ефекти на конвенционалните продукти за баня.
4. Естествен препарат за почистване на подове
Смесването на ½ чаша бял дестилиран оцет и половин литър топла вода прави почистващото вещество за подове без токсични вещества. Използвайте го за изтриване на плочки в целия дом, особено там, където има натрупване, като кухнята, банята и входа.
Но внимавайте с подове от естествено дърво, тъй като оцетът е кисел и може да повреди дървения материал.
5. Антибактериален спрей
Опитайте това домашно почистващо средство заедно с етерично масло от лимон или чаено дърво. Може да се използва за йога постелки, плотове, тоалетни чинии, душ стени и чанти за фитнес.
Как да не използвам
Има много естествени съставки, които е безопасно да се смесват с оцет, но има някои, които трябва да се избягват.
1.Белина и оцет
Оцетът никога не трябва да се смесва с белина. Когато белина влезе в контакт с кисели продукти, като оцет, някои препарати за почистване на стъкла, препарати за миене на съдове и дори почистващи препарати за тоалетни чинии, това може да причини отделянето на хлорен газ.
Излагането на дори малки количества хлорен газ може да причини нежелани реакции като:
Изгарящи, воднисти очи
Дразнене на ухото, носа и гърлото
Хрема
Кашлицата
Проблемното дишане
Болка и мехури (след контакт с кожата)
Ако сте изложени на хлорен газ за по-дълъг период от време, може да почувствате болка в гърдите, тежки проблеми с дишането, повръщане, пневмония и дори смърт.
2. Водороден пероксид и оцет
Въпреки че отделно оцетът и водородният пероксид са безопасни, смесени заедно, те могат да причинят неблагоприятни ефекти. Комбинацията от съединения може да възпали очите, носа, гърлото и кожата. Излагането на това комбо може също да доведе до проблеми с дихателната система, затова ги дръжте отделени.
3. Сода и оцет
Безопасно е да комбинирате сода и оцет в почистващ разтвор, който ще използвате веднага. Но не съхранявайте разтвор, съдържащ и двете съставки, защото всъщност може да стане взривоопасен.
След като приключите с използването на препарат за почистване на плочки с оцет, вода и сода за хляб, например изхвърлете останалото.
Рискове и странични ефекти
Оцетът е кисел, така че може да бъде дразнещ, когато се прилага директно върху кожата или някои повърхности, като истинско дърво. Ето защо обикновено се препоръчва да се разрежда дестилиран оцет с чиста вода.