Напитка с диня ще ви освежи. Мечтаете да посетите Мексико? Предвид ситуацията, ще ви е трудно, но ви предлагаме да вкусите една чудесна мексиканска напитка, направена от любимата ни диня. Освен за домашно парти през летните вечери, може да я сервирате и за барбекю обеди.
Но защо динята ни е фаворит? Защото съдържанието на динята – 92% вода, никакви мазнини и холестерол! А същевременно консумирането й осигурява на организма – витамин А, Ц, калий и фибри. Калият е незаменим при нормализиране на кръвното, а също подпомага работата на сърцето. Фибрите прочистват стомашния тракт и осигуряват здравето на чревната тъкан, с което се причисляват към профилактичните мерки срещу рак на дебелото черво.
Динята пречиства и хидратира организма и е особено подходяща за слънчевите дни. Подпомага бъбреците, а плодовата захар в нея стимулира черния дроб и детоксикацията.
Поради по-малкото съдържание на въглехидрати е подходяща за диабетици, но максимум една порция дневно.
Освен всичко гореизброено, ще добавим ,че сокът от диня бързо възстановява електролитният баланс на тялото, поради което го препоръчваме и след физическо претоварване или интензивна тренировка.
Ето и рецептата за „Агуа фреска“ или в превод “свежа вода“:
4 чаши диня, нарязани на парчета
½ чаша вода
½ супена лъжица суров мед
½ супена лъжица пресен сок от лайм
½ чаша газирана вода
Начин на приготвяне:
Смесете динята, водата, меда и сока от лайм в блендер.
Разбъркайте с газирана вода непосредствено преди сервиране.
По желание гарнирайте с резени лайм и листа мента
Не забравяйте за цветна сламка (най-добре от еко материал), а докато отпивате от вкусната напитка с диня, ето и още малко любопитни факти:
1. Макар родината на динята да е Африка, тя се е разпространила до всяко кътче на земята и е особено ценена в районите, където горещите дни заемат голяма част от годината.
2. 2.Има близо петстотин сорта от този чуден плод(или зеленчук), които идват при нас в различни цветове и форми.
3. В световен мащаб, производител е Китай, където често динята се третира като зеленчук, подобно на тиквата, и се подлага на термична обработка. Приготвят я пържена, задушена, дори маринована.
4. Дори кората на динята може да се яде! Може би ще е леко горчива, но пък много африкански племена я консумират, защото в нея също се съсдържат полезни вещества и вода.
5. Семките на динята са богати на селен- особено важен минерал за дамите. А семките на динята може да се използват и за надплюване, което определено ще се хареса на мъжката част.