Манипулаторите са хора, на които не трябва да се доверявате, да им вярвате, да ги приемате близо до себе си и дори да общувате с тях! Усетите ли че някой се опитва да ви манипулира по какъвто и да е начин – игнорирайте го изцяло – направо го „задраскайте“ от с писъка на вашите познати. Имайте предвид, че манипулаторите почни никога не действат импулсивно – просто защото това е в природата им; обикновено те възприемат такъв некоректен (дори вероломен) маниер на поведение, преследвайки строго основната си цел – да ви използват някога, по някакъв изгоден за тях начин… Понякога, интересите на такъв тип хора ще се доближават до вашите собствени, но не се заблуждавайте – когато общите интереси престанат да бъдат общи, то не би следвало да се изненадате, ако те преустановят всякакви взаимоотношения с вас без колебание и с явно безразличие… Манипулаторите са емоционално бедни, което ги прави неспособни да се почувстват щастливи от случващи се около тях радостни събития.
Интриганти по характер, те възприемат околните като среда, в която да насаждат отрицателните си емоции.
При такава характеристика, неминуемо следва да се запитате: как да се ориентирате своевременно, наистина ли е манипулативен човекът, когото сте възприели като (потенциален) приятел или любим, с когото искате евентуално да установите „връзка“, независимо дали ще е по-кратка, или трайна? Или опасенията ви по този въпрос са плод на неоправдана мнителност или/и „развинтено въображение“ в резултат от прекомерна емоционалност при възприятията?!
Ето типичните манипулаторите действия, с които би следвало да сте наясно, за да не сте в положението на потърпевша.
Първо, първоначално спечелване на вашите симпатии, а след това – на доверието ви, демонстрирайки интерес и съпричастност към всичко, свързано с личния ви живот (евентуални проблеми в професионалното развитие, подробности относно минали или/и настоящи любовни отношения, любими хобита и спортове, харесван тип мъже, роднинско обкръжение, приятелски кръг и т.нат.) Такова поведение и действия от страна на манипулаторите се дължат на стремежа им да навлязат дълбоко във вътрешния ви мир и, ориентирайки се относно вашите положителни и отрицателни страни, да ви използват по съответния начин за свои користни цели, т.е. – срещу вашите интереси!
Второ, някой ваш приятел, колега или познат ви атакува настойчиво вербално, за да моли за вашата спешна – точно от вашата помощ, която ако не получи ще си има куп неприятности, т.е. няма място за отказ! С това си поведение ви се вменява чувство за вина и, без значение доколко в същност, сте доверчива и благонамерена, ще се почувствате задължена да отдадете исканата помощ, пренебрегвайки опасността по този начин може да си навредите… Следователно, усетите ли подобен натиск върху вас, то много вероятно е, че си имате работа с манипулатор!
Трето, друг начин да ви се вмени чувство за вина е, човекът, на когото сте се доверили безхитростно, да започне да ви натяква за несъществуващи грешки, да бойкотира присъствието ви в компании, да престане да отговаря на обажданията ви, да ви пробутва явни лъжи, от което да страдате. Целта е ясна – да сте обсебена изцяло от него, за да изпълнявате безпрекословно всичките му желания. Такова манипулативно поведение се дефинира като „пасивна агресия“.
Четвърто, по силата на обстоятелствата сте се сближили с човек, когото постепенно (и неблагоразумно!) информирате за подробности от личния си живот, касаещи външен вид, влияние върху мъжете, професионални затруднения в кариерното развитие, финансово състояние, старателно скривани от околните зависимости. С една дума, ясно сте очертали пред него слабите си места… Ако този човек е манипулатор, то той ще започне методически да се самоизтъква, а вас – да принизява, така подкопавайки самочувствието ви до степен да се почувствате непривлекателна, неспособна да установите дори краткотрайни „връзки, без надежда за развитие в професионален план… А когато сте в такова „безтегловно“ състояние, то лесно е да се оказвате трайно и в подчинено положение спрямо манипулиращата ви персона.
Пето, друга тактика на манипулатора е да ви омайва сладкодумно с приятни наглед разговори, в същността си обаче остро критични, чрез което да предизвика у вас не дотам положителни емоции, рефлектиращо съответно негативно върху вашето настроение и самочувствие. Така, без да се усетите, манипулиращата ви персона ще съумее отново да вземе съществен превес в емоционален план, за да постави под свой контрол вашите чувства и действия.
Заключението е ясно: ако дори ако само едно от посочените по-горе обстоятелства са налице, то имате работа с манипулативна персона, която би следвало да разкарате от живота си!