Душ само с вода се практикува от доста хора по света. Мнозинството от хората у нас всяка вечер „вземат душ“, за да отмият праха и мърсотиите от тялото си, като, по правило, особено представителките на „нежния пол“, използват ароматични сапуни, душгелове или/и душлосиони. Не малко са и тези, които са си създали навика да „вземат душ“ и сутрин, за да имат перфектно самочувствие на работното си място. Но докато миенето на ръцете с вода и сапун е от съществено значение за здравето, тъй като предпазва от болестотворни микроби и вируси, то същото не важи и при вечерното/сутрешното „вземане на душ“. Причината е, че кожата на човека е твърде чувствителна към използваните „изпиващи продукти“ това да предпазим здравето си от зарази и инфекции. Свикнали сме да мислим, че добрата грижа за кожата включва цялостното ѝ измиване с различни сапуни, душгелове и душлосиони, но всъщност те могат да нанесат повече вреда, отколкото полза за кожата. Преди всичко, защото тези препарати водят до нейното дехидратиране (обезводняване), а това възпрепятства на протичането на клетъчните процеси при нормално рН, включително и обновяването на кожните клетки.
Доказано е, че след няколкомесечна редовна употреба на каквито и да е измиващи средства по време на бързите ежедневни душове, кожата става суха, губи еластичността си и проявява склонност към лесна раздразнимост. Нещо повече, в случай че се използват антибактериални сапуни и душгелове, то се нарушава баланса между бактериите и естествените масла в кожата и твърде често възниква неприятната миризма на пот, което води до интензивна употреба на дезодоранти.
Следва още да се отбележи, че в случая на силно дехидратирана кожа, то тя се отпуска и губи почти напълно еластичността си. Резултатът е повече от неприятен – сбръчкване на кожата във всички области на тялото!
Най-сетне (което е особено важно за вас уважаеми наши читателки), интимната ви зона е среда с много сложна и фина бактериална флора, чийто баланс се нарушава от ефекта на измиващите препарати, а това води до дискомфорт и инфекции.
И така обобщено: не използвайте раздразващите кожата ви имиващи препарати и ще я чувствате по-здрава, опъната, неприятната телесна миризма ще изчезне и ще предпазите от инфекции интимната си зона!
До тук нищо не бе отбелязано относно температурата на водата при вземането на душ. Но, ефектът от водните процедури (т.е. „вземането на душ“) зависи съществено от температура на водата. Ето защо, водните процедури с душ се определят като: първо, „хладни“ или „студени“ при температура на водата под 20 °С, като с постепенното снижаване на температурата се преминава в „ледени“ (0 и под 0 °С); второ, „нормални“ – при температури в интервала 34 – 36 °С); трето, „топли“ (37 – 39 °С) и „горещи“ (над 40 °С).
Може да се каже, че редовното вземане на „горещ душ“ носи повече позитиви, отколкото негативи. Ето кои са позитивните ефекти:
– понижава се забележимо нивото на стреса и умората, а при жените – повишава се нивото на хормона окситоцин и така се спомага за трайно установяване на положително социално поведение майка-дете;
– позитивно действие върху дишането в посока по-ефективно снабдяване на клетките с кислород; също така подпомагане за прочистването на носната лигавица;
– нормализира се нивото на кръвната захар (циркулираща в кръвния поток под формата на гликоза – основният енергиен източник за функционирането на човешкия организъм) като – в резултат от общото загряване на тялото от горещата вода (препоръчително е душа да предхожда лека или средна по интензивност гимнастика/тренировка) – се стимулира производството на жизненоважните хормони инсулин и адреналин;
– благоприятно въздействие при простудни заболявания или/и при грип; снижаване на главоболието при мигрена.
Същевременно обаче, непрестанното обливане с твърде гореща вода не благоприятства за добрия естетичен изглед на индивида, тъй като изсушава и косата и кожата, като при това разширява порите на последната.
За разлика от „горещия душ“, ефектите на „студения /но не непременно на ледения/ душ“ върху човешкия организъм са изцяло позитивни и могат да бъдат обобщени както следва:
– в интензифицира метаболизма, при което организмът се зарежда с енергия за целия ден, а освен това се подобрява (особено след тренировка) функционирането на основните физиологични системи: имунна, лимфна, сърдечно-съдова, нервна (обезпечава психоемоционален баланс на индивида), мускулна и костна;
– стимулира за синтеза в организма на „хормона на щастието“ – серотонин – възлов невротрансмитер в централна нервна система, който има: първо, силен антидепресивен ефект (при което се намалява ежедневния стрес и съществено се подобрява настроението); второ, балансира апетита, инициирайки усещане за ситост; трето, в неголеми дози – регулира цикличното изпадане на организма в състояние на сън;
– свива порите на кожата, заздравява косата и я прави да изглежда бляскава и трайно подобрява естетичния вид на тялото (придобиването на стройна, съразмерна фигура).
Ето защо за предпочитане е да вземате „студен душ“!