Живот в изолация по време на пандемия. Нещо до болка познато. По време на епидемията от коронавирус се налага спазването на строги мерки, целящи да се ограничи възможността от неконтролируемо разпространение на заразата. Една от тях, имаща изключително неблагоприятен ефект в емоционален план, е изолацията. Защото, при определени обстоятелства вие може да се окажете самотно изолирани, без възможност да контактувате директно с близки, роднини или приятели. Но тъй като сте „социално обусловен вид живо същество“, дори непродължителното ви пребиваване в самота (понякога дори без възможност да се разходите до магазина за продукти!), може да предизвика у вас трудно преодолим личностен срив. В такива случаи, предлаганите по-долу съвети изглеждат по-неефикасни, отколкото ако живеете с роднини в един пренаселен блок с изнервени съседи…
Оказа ли се в подобно обкръжение през принудително наложения изолационен период, става много вероятно да проявите фрустрация, то в нейната най-обезпокоителна и вредяща на вас, но и на социума форма – агресията. Разбира се, не по-малко опасна е и друга форма на фрустрацията – регресията, защото при нея, вие стаявате всичко негативно дълбоко у себе си и така просто рушите нервната си система. Най-добре е, като че ли, когато се проявява третата форма на фрустрационния процес – ресигнацията, при която се оказвате неспособни да сдържате негативните си емоции (апатия, двигателно безпокойство) и избухвате перманентно в неконтролируем плач…
И при трите форми, толерантността към ближния с неговите неволни или преднамерено негативни постъпки се стопява като пролетен сняг. Нещо повече, нарушаването на 10-те божи заповеди зачестява за сметка на прокрадващите се отчаяние и все по-трудно контролируем гняв – „Защо Боже ни пращаш такова изпитание?“
При такава фрустрационна ситуация, бързото адаптиране към ограничаващите свободата на личността разпоредби и засиленият самоконтрол се оказват двете неотменими предпоставки да се измъкнете с по-малко емоционални поражения!
Принудителната самота се отразява твърде негативно на състоянието на вашия дух и има реална опасност да се превърнете постепенно в отявлен негативист по отношение на практически всичко, което ви обкръжава. Затова, не спирайте контактите си с близки и приятели, дори да е само дистанционно – чрез SMS-и и телефонни смартфонни видео разговори! Помъчете се да възстановите стари връзки и дори се опитайте да установите нови такива. Да се самоизолирате ще бъде с пагубен ефект върху психическото ви равновесие!
Горещо ви препоръчваме, да покажете благонамереност, действайки алтруистично, като осъществите просоциална дейност в полза на околните, например, напазарувайки за вашия възрастен съсед. Несъмнено, проявявайки чувства на състрадание и желание за взаимопомощ, вие ще облекчите забележимо обремененото си подсъзнание…
Препоръчваме ви освен това да се държите рутинно, защото това ви дава усещане за контрол. Ако живеете сами или без деца, то ще се наложи да работите дистанционно от дома си. В този случай е съществено да не се излежавате сутрин, а да следвате установения отпреди епидемията график: малко раздвижващи физически упражнения, душ, евентуално малко грим, чаша ободряващ чай или кафе и чак тогава сядате пред компютъра… С една дума – не се отпускайте и не се отклонявайте от рутинното си поведение, за да не се изчерпите в емоционален аспект! Бъдете дисциплинирани – нека поведението ви да е както отреди ограниченията, дръжте се все едно нищо кой знае какво не се е случило. Фокусирайте се върху настоящето, не си представяйте най-лошото!
Набелязвайте си малки дневни цели и ги осъществявайте, без да игнорирате съществените цели, към които се стремите в живота.
Отбелязвайте си в специален файл всичко което ви притеснява – счита се, че така ще намалите стресовото си състояние. Но не пишете мемоарите си, защото това най-често ще ви натовари излишно в чисто емоционален аспект!
При разговорите си, не се фокусирайте върху въпросите около корана-вируса – така или иначе – вие сте съпричастни с вашите събеседници именно чрез него. Ето защо, говорете за други, приятни неща, които планирате да извършите съвместно в близко време. Подходящи теми са обсъждането на спортни събития, рождени и именни дни, съвместни екскурзии, посещение на исторически обекти…
И ограничете гледането на телевизия до не повече от ½ час вечерно време. По добре е да прочетете малко от любима книга или да послушате ретро- музика от младежките си години.
Преди лягане е добре да отделяте 10-ина минути за релаксиращи тялото и духа ви йога-упражнения, като особено важно е да усвоите коремното дишане. А свободното си време през работната седмица използвайте пестеливо рационално, съчетавайки физическа активност (половин часово бързо ходене има превъзходно ободряващ ефект) с приложни дейности като готвене, градинарство, рисуване (ако това е според способностите ви) и – не на последно място – с интелектуални занимания като да започнете изучаването на нов чужд език, да навлезете в дебрите на правото, икономиката или други области, да вземате уроци по свирене с харесван от вас музикален инструмент…
Рано или късно ограниченията ще паднат и тогава ще разберете колко важно е било да следвате изложените по-горе съвети!