Грешки в почистването на дома се срещат много често при много хора. Когато дадено помещение не се почиства редовно, ние рискуваме в него да се зародят микроби, които водят до болести. Не е достатъчно само да проветряваме жилището си, за да махнем прахта. Редно е поне веднъж в седмицата да го почистим. Така ще се предпазим от бактериите, които обичат мръсните повърхности. Има някои жени, които имат славата на по-лоши домакини от други. Те допускат няколко основни грешки при почистването.
Първата грешка е свързана с почистването на труднодостъпните места. Ако не можете да видите дали под леглото или някой шкаф се е насъбрала мръсотия или прах, това не означава, че отдолу е чисто. Не е редно да се правите, че щом не виждате дадена повърхност, то няма нужда да я минете с парцал. Напротив, на такива места се завъжда изключително много прах и мръсотия, което може да доведе до развъждането на неприятни акари и микроорганизми. Затова, когато решите да чистите основно, не забравяйте скритите места. Това се отнася и за полилеите, което също са магнит за много прах.
Вторият пропуск е да оставите пердетата ви мръсни дълго време. На пръв поглед може би ви се струва, че вашите пердета нямат нужда от почистване и изглеждат добре. Само че е точно обратното. Те успяват да хванат цялата прах, която невидимо попива в тях. Същото важи и за китениците, диваните или килимите. Затова, когато минат няколко месеца, не забравяйте да свалите пердетата и да ги сложите в пералнята.
Трето: Стари и вехти вещи. Те са основният праходържател у дома. Преглеждайте редовно шкафове, килери или гардеробите си и ако видите стари непотребни неща, то най-добре ги изхвърлете или оставете до кофите, защото на някой беден човек може и да са му нужни. Така хем ще направите добро, хем ще разчистите повече място. Ако откриете любимата ви рокля, която вече не ви става, не е нужно да я пазите от някакъв сантимент, затова е най-добре да я изхвърлите.
Четвърто: измивайте кухненските шкафове. Един път в седмицата не е зле да се хванете и да измиете около мивката, да почистите готварската печка и да забършете плота и масата. Гъбата за миене на чинии е добре да я сменяте през 7-10 дни, защото хваща неприятни гъбички и плесен. Над кухненските шкафове винаги се натрупва обилно количество бял прах и ако се качите със стол ще се учудите как е побеляло като сняг. Забърсвайте с влажен парцал тази прах, за да не я дишате. Вижте дали нямате някакви стари лекарства или продукти по шкафовете и ако са развалени, задължително ги изхвърлете.
Пето: Не бършете всичко само с един парцал. Намерете си няколко парцала, като всеки да си има своето предназначение – един за кухня, един за баня, един за плотове и гардероби. Когато бършете прах, след 2-3 минути работа е добре да измивате със сапунче парцалът, за по-добра дезинфекция.
Шесто: Спрете да си тупате килимите и чергите през прозореца. Това не трябва да се прави по няколко причини. Първо е доста неприятно за някой, който минава отдолу или пък някой съсед, който се е показал през долния прозорец. Второ, този метод не е ефективен, защото вятърът ще отнесе прахоляка в лицето ви или ще изцапате первазът и цялото стъкло. Така и вие ще се надишате с прах, който е алерген и дразни дишането и кожата. Най-добре дайте килимите на пране или намерете външен лост, на който да ги изтупате.
Седмо: Формирайте си навици за редовно чистене и подреждане на жилището. Със сигурност винаги не остава време за нищо, но ако включите в графика си почистване на жилище, това ще се превърне в постоянен навик и вие ще се радвате на чист и поддържан дом.