Психическата устойчивост е важен фактор в живота на човек. Нерядко ще чуете ваши близки или приятели да коментират колко дадено лице е психически нeустойчиво. Всъщност, психичната устойчивост на човека се формира – като физиологичен процес – в мозъчната кора по начин, който води до ефективно превантивно адаптиране на организма в условия, когато са налице значителни стресиращи събития/източници, такива като: бедствия, травми, лични трагедии, непосредствени заплахи за здравето и живота, емоционални травми от различно естество, при сериозни здравословни или/и финансови проблеми.
Ясно е, че решаването на проблема с психичната устойчивост за даден индивид е от съществено значение за неговото нормално битие и успешно личностно реализиране. При това положение е повече от желателно да се ориентирате относно степента на психичната си устойчивост да се адаптирате адекватно, съобразно разнообразните житейски ситуации – било то повече или по-малко положителни или отрицателни.
С други думи да определите, доколко сте в категорията на „психически силните хора“, които се открояват със своите поведенчески характеристики като решителни, непоклатими и непреклонни личности. Ето какви критерии ще ви предложим, за да анализирате психичната си устойчивост. Първо, когато при ситуации на радост, тъга или гняв, задействали вашите емоции, то успявате да ги балансирате с логически налагащите се от тях решения. Не позволявате емоциите да спъват логиката при вземането на решенията ви, но, също така, не „гоните“ емоциите от съзнанието си и не позволявате рационалността да преминава в опустошаващо душата ви безразличие!
Второ, продуктивни сте дори в свободното си време – особено когато то е в излишък. Не позволявате да ви завладява леност под претекст, че това се налага, за да се „разтоварвате“ емоционално. Зареждате се с енергия спортувайки любителски, или чрез фитнес или/и йога, но и прекарвайки обезателно час или два всред природата. А оставащото си „свободно време“ използвате продуктивно, фокусирайки се върху дейности, които, или са належащи, или неминуемо трябва да свършите. С една дума, не протакате нещата във времето!
Трето, не се противопоставяте на промените, които обстоятелствата логически налагат да извършвате. Напротив, лесно се нагаждате към реалността, колкото и стресираща да е тя.
Четвърто, анализирате безпристрастно грешките си (които всеки човек неминуемо допуска в личен и професионален аспект). Не ги прикривате и не ги използвате, за да оправдаете някое свое неадекватно решение или нелогично, емоционално натоварено поведение. Благодарение на това сте в състояние да се „подобрявате“ във всяко отношение.
Пето, успехът на колегите ви, радостните събития в живота на ваши познати или приятели, не предизвикват у вас и сянка на завист или ревност, а напротив – мотивират ви всячески да се развивате и реализирате като личност, за да постигнете мечтите и стремежите си.
Шесто, изградили сте свой ценностен морален кодекс, към който твърдо се придържате. Определили сте приоритетите си и се стремите решенията, които вземате, да са в унисон с тях.
Ако отговаряте на всеки от гореизложените критерии, то може с увереност да считате, че сте силна, психически устойчива личност и имате огромен шанс да успеете в живота!