Трудно забравяме бившия ни партньор понякога. По-долу изложеният психологически анализ няма претенциите да проникне дълбоко в душевния мир на вас, уважаеми наши читателки. Той може обаче, да ви помогне да достигнете до разбиране защо, все още, не сте в състояние да „избиете от главата“ си образа на интимния си партньор, който в един момент просто си е тръгнал. Любовните взаимоотношения, в които с*ксът не е на последно място, неминуемо, по-бързо или по-бавно, се амортизират в емоционално отношение, под влияние на монотонността на напрегнатото ежедневие със своите значими и не толкова значими проблеми. Така, много често несъзнателно, у единия или и у двамата партньори се появява желанието да изпитат нещо ново в любовта и онези, които са емоционално нестабилни, влюбчиви натури, поставят по тази начин партньора си да избира: или да ви прости, или да си тръгне. И обикновено, ако му е „писнало“, се случва второто.
Но спомените остават и с времето, особено когато започнат обичайните недоразумения в отношенията ви с нов партньор, вие започвате да идеализирате моментите, когато сте се чувствали щастливи с „бившия“; тези моменти все по-често идват в мислите ви предизвиквайки умиление и тъга… И тогава се питате, какво ли е станало с екс-любимия, как се е подредил живота му, спомня ли си той за вас и с какви чувства? Не ви съветваме да задоволите любопитството си като използвате обиколни начини, търсейки недотам достоверна информация от общи приятели или чрез Интернет… Далеч по-добре е да не се ровете в миналото, а да насочите уверено мислите си към бъдещето… Особено не си струва да мислите за човек, който не е оправдал вашите мечти и планове да изградите с него семейство след запомняща се завинаги сватба и меден месец.
Имайте предвид, че вашите желания в тази посока са пропаднали просто защото не са съвпадали с неговите – в крайна сметка, колебанието му да се раздели или не с ергенския си живот и то свързвайки живота си именно с вас, е довело да ви каже „сбогом“. Осъзнайте това и не се мъчете да анализирате къде сте допускали грешките във вашите взаимоотношения, в опит да ги отстраните компромисно, за да върнете нещата такива, каквито са били в началото, само и само да се чувствате удобно и уютно в обкръжението на близки и приятели. Повече от съмнително е да успеете да се върнете в такава зона на вътрешен комфорт – по-вероятно е да получите невроза, което се отнася особено за онези от вас, които са готови да се обезличат личностно, преследвайки една на практика невъзможна цел. И разграничете ясно любовта си от емоционалната зависимост, която често пъти е резултат от травматични взаимоотношения с родителите.
Също така, не натоварвайте негативно психиката си, негодувайки мислено срещу нежеланието или неспособността на бившия ви партньор да разбере и изглади необяснимите на пръв поглед противоречия, възникващи при вашето общуване. Опитайте се при раздялата да подходите максимално спокойно и аналитично и тогава има голям шанс да останете приятели в бъдещето.
От особена важност е да не допуснете да ви завладее ревност след раздялата, която да замъгли дотолкова вашето съзнание, че да измъчвате постоянно бившия си партньор с желание да го контролирате и с неоснователни претенции към поведението му след като вече сте разделени. При такава трансформация на любовта, вие ще посегнете на личното му пространство и рискувате вместо в приятел, да го превърнете в дългосрочен ваш враг.
И винаги помнете: животът ви не свършва с края на една обречена връзка – мислете оптимистично за ново начало без бившия ви партньор, когото забравете и по този начин ще се отървете от натрапчивите спомени за нереализираните си мечти с неговото участие. Така духът ви ще се възвиси да бъдете свободни в преследването на мечти, които са били доскоро „табу“ за вас!