По-организирани в живота – такива трябва да бъдем всички. Някои хора са организирани по рождение – наследили са генетически това ценно качество, което ще им помага през целия им живот. Други индивиди са родени без ясно изразен афинитет към организираност във всекидневието, а оттам – и в дългосрочен план. В редица случаи това се оказва пречка да действат оптимално, преследвайки важни житейски задачи, като същевременно създава и предпоставки за възникване на конфликти ситуации както в работата, така и в семейството. Ако сте от втората категория хора и осъзнавате, че дезорганизираността ви пречи, то да ви успокоим – организираността може да се култивира! За това ще ви помогнат изложените по-долу, проверени практики. А след като усвоите тези полезни практики, то неминуемо ще се убедите колко по-организирани сте станали и колко това ви е от полза да се справите ефективно с ангажиментите си! Това, което ще предложим, особено на онези от вас, които се чувстват (и са!) претоварени с многобройни, разнопосочни задачи от служебен или/и личен характер, е да си записват в тефтерче – дневник или в смартфона всичко онова, което предстои да свършат в точно определените срокове.
Така ще повишите забележимо степента на вашата организираност, което ще позволи да структурирате оптимално последователността на вашите задачи във времето.
Освен общия списък на дългосрочните ви ангажименти, препоръчително е, преди да се отдадете на заслужена почивка след напрегнатия ден, да направите подробен списък и на предстоящите за следващите дни, неотложни ангажименти. Такива, например, са: да купите празнични подаръци за ваши близки, роднини, приятели; да посетите фитнес клуб или спортна зала, където практикувате любим спорт; да се подстрижете (съответно за посетите фризьор за разкрасяване), да закупите медикаменти, които са се свършили, да вземете направление от личния си лекар, да се обадите по служба или лично на определени хора, да организирате парти с приятели и т.нат. Изготвянето на подобни списъци е полезен начин да разпределите пълноценно времето си през седмицата.
С неорганизираността си ще се борите и като създадете свой собствен, ясно структуриран рутинен график, в който подробно е разписано как ще протече деня ви. Започнете със сутрешната гимнастика и закуската и съпровождане на децата на училище. Обезателно отделете достатъчно „пространство“ за личното си време – екскурзии, спорт, игри и занимания с децата, общуване с любимата „половинка“, срещи с приятели и други емоционални изживявания. Тази ежедневна рутина ще ви помогне да направите ежедневието си по-организирано, защото ще имате в главата си (но и разписан!) ясен план за това, което ви предстои да вършите ежедневно.
Ако сте неорганизирани по природа, то непрекъснато ще отлагате да свършите както маловажни, така и значими неща. И накрая това ви става навик – чакате до последния момент да се задействате, което поставя под постоянна угроза да проваляте сроковете за изпълнението на една или друга задача, при което потърпевши може да се окажете не само вие…
Колкото по-дълго отлагате да свършите каквото и да е, толкова по-хаотичен ще става животът ви. Затова незабавно започнете да действате в посока да осъществите всичко онова, което сте замислили! По този начин ще намалите перманентния стрес, на който сами се подлагате с вашата неорганизираност! А е вероятно и да установите, че притежавате качества, за които не сте и предполагали!
За вашия житейски безпорядък свидетелства и неподредения ви кабинет (офис) и разхвърляното бюро! Подредете стаята си и това ще ви стимулира емоционално да започнете превръщането ви в организирана личност – уважавана и обичана от околните!