Митове за здравословните храни, които не знаем. В днешно време здравословното хранене е една тенденция, която бележи сравнителен успех. Но смеем да твърдим, че не всички се запознават изцяло със здравословните храни, техните хранителни стойности, ползи и евентуални вреди и т.н. Ето и някои от най-разпространените митове в онлайн пространството, от които трябва да се пазим:
Храните, чийто етикет гласи, че са с ниско съдържание на мазнини, не винаги са полезни за килограмите ни
Тези продукти, които обещават, че нямат никакво наличие на мазнини, също не бива да се хапват без мярка. Поради липсата на каквито и да е мазнини, подобен тип храни често нямат никакъв вкус, а това бива „поправено“ с прибавянето на големи количества захари и вредни вещества. Така се оказва, че те дори могат да бъдат по-вредни за нас.
Пресните плодове и зеленчуци са по-полезни от замразените такива
Всъщност това е много спорно, тъй като често плодовете и зеленчуците се замразяват непосредствено след откъсването им, като по този начин се запазват възможно най-много от полезните вещества в тях.
Можем да хапваме пълнозърнест хляб, за да отслабнем
Истината е, че в пълнозърнестия хляб има почти толкова калории, колкото в обикновения бял хляб, което не го прави особено подходящ за свободно хапване при нужда от понижаване на теглото. Хлябът с цели зърна понякога може дори да предизвика храносмилателни раздразнения, а и в подобни видове се съдържат и доста алергени. Най-добре е при диета и стремеж към сваляне на килограми да си позволявате до 1-2 филии хляб седмично, ако искате да се порадвате възможно най-бързо на резултатите.
Морковите подобряват нашето зрение
Ако имате сериозни проблеми със зрението, каквото и количество моркови да консумирате, то няма да ви спаси. Бета-каротенът спомага за по-добра острота на зрението в по-малко осветени помещения, но само дотук. Така че редовното хапване на моркови единствено може да ви помогне да виждате по-добре на тъмно, но не и да свалите очилата изцяло.
Суровите зеленчуци и плодове са по-полезни от сготвените
Това същност отговаря на истината за голяма част от продуктите, но от всяко правило си има изключение. Тук изключенията са например зеленият фасул и патладжанът, в чийто състав можем да открием някои токсични вещества, разпадащи се само вследствие от термична обработка. Затова трябва да внимаваме и с начините им на приготвяне. Друг пример ще дадем с доматите – те са по-полезни за нас, когато са сготвени, защото в преработеното си състояние те увеличават нивата на веществото ликопен, а то е мощен антиоксидант и благодарение на него получаваме много от ползите на доматите.