Истини за любовната връзка. От момента на съзряването в тийнейджърската си възраст, когато нивото на половите хормони в организма рязко нараства и те стават доминиращия фактор, определящ емоционалността на индивида, стремежът към постигане на истински любовни отношения завладява, до голяма степен, чувствената област в неговото съзнание. Така, след няколко „опипващи“, безразборни и предимно краткотрайни връзки, неминуемо се достига до положение да се търси „перфектната половинка“, с която да се изгради една стабилна „връзка“, основаваща се на взаимно доверие, уважение и много любов. Добре формулирано, но в същност, няма универсална рецепта как това да бъде постигнато, което е обусловено от строгата индивидуалност в разбиранията за хармония в любовните отношения.
Психолозите опитват да типизират тези отношения, групирайки ги в зависимост от това, дали, първо, партньорите са били обсебени дотолкова от любовни чувства, че се възприемат като създадени „един за друг“ и нищо, и никога не е, и няма да бъде в състояние да наруши перфектността в тяхната любовна връзка и второ, партньорите са били отнапред наясно за неминуемо съществуващите личностни различия помежду им, но са ги обединявали преживените позитивни или/и негативни житейски събития, т.е. пътя, който са извървели заедно.
Статистиката показва недвусмислено, че стабилни, дълготрайни „връзки“ изграждат предимно „двойки“ от втория тип, на които компромисите не са чужди, които са в състояние да прощават, съзнавайки, че непогрешими хора няма и всеки има своите силни и слаби страни. Важното е „партньорите“ да се подкрепят в трудни моменти, а те никак не са малко.
Действително, животът днес е напрегнат, все по-забързан, изпъстрен е с разнородни събития – някои изнервящи, други демотивиращи, а има и такива, които де-балансират до такава степен нервната система, че предизвикват стрес и депресии. В тези моменти безрезервната морална подкрепа от страна на „половинката“ е безценна – тя създава усещане за допълване, генерира увереност за справяне с проблемите каквото и да е тяхното естество! Това, че имате различни мнения, предпочитания и възгледи няма значение – приели сте го априори отнапред и сега представлявате едно несъкрушимо цяло и това е така точно благодарение на вашата любов!
А дали сте в категорията „любовни взаимоотношения“ от втория тип може лесно да прецените ако, споделяйки мнение с партньора/-ката си по въпроси, където имате несъгласие с неговото/нейното мнение, това не предизвиква у „половинката“ ви раздразнение с прехвърляне на „вината“ към другия, а още по-малко в скандали и продължаващо с часове „сърдене“. Напротив, когато отдавате значение на мнението на другия, без да сте се опитвали да прочетете преди това мислите му, а основавайки се открития диалог, то това отново е потвърждение, че сте изградили хармонична и здравословна любовна връзка. При такъв тип „връзка“ не очаквайте вашия партньор/-ка да чете мислите ви в чисто емоционален план – споделяйте открито любовните си желания, дори изразявайки ги физически просто с едно докосване по ръката.
И все пак, и най-хармоничните любовни връзки се амортизират с времето. За да поддържате високи нива на разбирателство, създавайте условия да изживеете нови приятни моменти, но без да нарушавате личното пространство – всеки в даден момент би желал да се усамоти, за да прочете, например, любимата си книга или да се отдаде на хобитата си. Или да подремете в канапето пред телевизора. Или да се срещне със стари приятели/-елки – те са важна част от живота, с които споделяте щастливите, както и проблемните моменти в живота си. Затова бъдете дружелюбни или поне толерантни към приятелското обкръжение на „половинката“ си, особено с тези, с които тя е в по-близки отношения. Тази ваша зрялост е допълнителна илюстрация за хармонична любов във „връзката“ ви.