Белината е основен почистващ препарат известен като такъв от десетилетия. Химическото му название е натриев хипохлорит, тъй като представлява натриева сол на хипохлористата киселина. Широко се използва в различни домакински препарати за почистване на повърхности, дезинфекция на санитарни помещения и басейни, отстраняване на плесени, избелване на дрехи и други. Бактерицидният ефект на белината се проявява в това, че, както останалите подобни препарати, създадени на хлорна основа, той може ефективно да унищожи на 100% всички болестотворни организми, бактерии и микроби от третираните с него повърхности. При определени условия обаче, а именно:
Първо, да не смесвате белината с други препарати, с цел да постигнете по-пълна дезинфекция – изглежда примамливо, но химическите реакции, които неизбежно се извършват при смесването е много вероятно да снижат съществено и дори да неутрализират действието на белината.
Така например, ако прибавяте оцет (който е с киселинни свойства) към белина, ще се отделят отровни хлорни пари, които при вдишване могат да предизвикат сериозни изгаряния на белите дробове, а контактът им с очите е със съдбоносен ефект за зрението. Ако пък смесите белина с амонячни препарати, то амонякът (състоящ се от 1 азотен и 3 водородни атома и с основни свойства във воден разтвор) взаимодейства с хлора и натрия в белината, при което се образува газообразния продукт хлорамин, чието вдишване води до задух и болка, но може да инициира и сериозни химически изгаряния по кожата на лицето, в гърлото, очната роговица…
Второ, да не добавяте в пералнята на големи количества белина към препарати за цветно пране, тъй като така може да увредите неотвратимо тъканите или изграждащите ги нишки, което, когато ги носите, ви прави лесно податливи – чрез кожата – на вредното влияние на лесно проникващите в увредените тъкани различни вируси или/и бактерии.
Трето, да не използвате белина за почистване на метални повърхности, /каквито са например, металните кранчета и батерии на чешмите/, тъй като натриевият хипохлорит има много силни корозивни свойства и ще разяде както медни, така и стоманени повърхности още при самото им третиране.
Четвърто, да не разреждате белината в достатъчна степен – указание как да подхождате в конкретния случай следва да прочетете внимателно върху опаковката на препарата. Ако не спазвате изискванията в посока да предозирате препарата, рискувате да повредите третираните повърхности, респективно тъкани. Така например, ако ще чистите с воден разтвор на белина подове, мивки или плотове, то съотношението белина към вода е около 1:16, т.е. 1 чаена чаша белина трябва да разтворите в между 3.5 и 4 л вода.
Пето, да не третирате отведнъж повърхността на материала, а да тествате със съответния разтвор на белина върху малка повърхност от него. Така, ще избегнете възможното безвъзвратно увреждане на кожени, лакирани или емайлирани повърхности, вълнени или копринени дрехи, както и защитния слой върху други материали, използвани при ушиването на дрехи.
Шесто, да не сте били пределно концентрирани, когато третирате повърхностите със съответния воден разтвор, особено ако концентрацията на белина в него е висока! И тъй като пръска от разтвора може винаги да ви изненада твърде неприятно, то е задължително да предпазвате очите с прозрачни очила, а останалите части на тялото – нахлузвайки подходящи стари дрехи или обличайки престилка. И най-сетне, да не сте защитили кожата на ръцете и ноктите си с помощта на ръкавици за еднократна употреба!
Така че – УМНАТА с белината!