Оптимизиране на пазаруването е ключът към това да спрем с изхвърлянето на храна. Всъщност, ррезапасяването с храна е било нещо съвсем естествено при първобитните хора, които, в зависимост от климатичните условия, са влагали всичките си усилия да набавят храна за оформяващите се по-малки или по-големи групи от индивиди – чрез лов на диви животни. През следващите хилядолетия, с усъвършенстване на ловните оръжия и особено – след установяването на земеделието като основен поминък на постоянно нарастващото население, този вкоренен навик, започва да отслабва, особено при цивилизациите, които бележат значителен напредък в своето развитие…
Изглежда нелогично, че в днешно време, когато в развитите в индустриално отношение държави броят на т.нар. „гладуващи“ е незначителен, имено там се наблюдава презапасяване с хранителни продукти. Статистически проучвания показват, че в по-ординарните семейства, по правило настроени изключително консумативно, е налице желание, когато отворят хладилника си, до го видят „галещо погледа“ препълнен…
А това е странно, защото перманентният излишък на хранителни продукти означава съответни загуби за семейния бюджет, който – имено при тази преобладаваща категория хора – е достатъчно ограничен поради необходимостта да се изплащат кредити, взети за закупуване на жилище, кола и т.нат. За съжаление, тази тенденция е налице и в Р България… Затова ще си позволим да предложим на онази част от нашите читатели, които са в плен на „препълнения хладилник“, няколко полезни съвета, как да избягнат презапасяване с хранителни продукти, част от които остават неконсумирани и се изхвърлят…
Първо, за момент дори си представете, в какво положение се намират гладните и полугладни хора измежду 9 милиардното население на Земята и би следвало да ви стане съвестно, че пълните хладилника си излишно…
Второ, влагайте винаги „хладен разум“, когато пазарувате. Нека да ви стане навик, когато влизате в магазина, да имате списък на продуктите, които ще закупите, като предварително грижливо сте пресметнали необходимите ви количества за през близките 2 – 3 дни (а още по-добре – за предстоящата седмица). Пазарувайте, придържайки се към заложените в списъка продукти и не увеличавайте количествата им, освен ако не е наложително. Така, ако умеете да преценявате хранителните си нужди коректно, то, със сигурност, ще се наложи да изхвърляте значително по-малки количества от даден вид продукти!
Трето, въпросният списък ще бъде оптимален, ако сте планирали седмичното си меню – какво и кога ще готвите дадено ястие. А ако сте изключили от него продукти, които предразполагат към лакомо „изгълтване“ на сготвените от вас гозби, то това ще е от несъмнена полза за талията ви, както и за поддържане на ниска стойност за „лошия ви холестерол“!
Четвърто, свикнете да пазарувате по-често – не се изкушавайте да минимизирате това си задължение, като посещавате някой от големите магазини за хранителни продукти само веднъж месечно! Резултатът от по-честото пазаруване е, че няма да има застояване на продукти, част от които ще трябва периодично да изхвърляте!
Пето, не трупайте закупените продукти безразборно в хладилника – сортирайте ги по вид и срок на годност като на челно място поставяйте тези, които са с най-малък срок на годност. Така няма да затрупате някъде отзад продукти, които бързо ще загубят качествата си и трябва да бъдат отстранени, за да не развалят, евентуално, други продукти!
Шесто, не влагайте закупените продукти единствено в хладилника, тъй като някои от тях следва да се съхраняват отделно, съответно на тъмно, сухо или/и проветриво място. Други пък не търпят влага или твърде високи температури. Така че винаги се съобразявайте какво, къде и как да оставите на съхранение, дори за непродължителен временен интервал.
Седмо, ако в съдовете ви е останала неизконсумирана храна, то не я изхвърляйте, а я използвате, за да сготвите друг вид вкусно ястие! Така ще пестите от семейния бюджет, без да накърнявате ни най-малко гастрономическите изисквания на близките си!
Осмо, внимателно преглеждайте и селектирайте продуктите, които следва да изхвърлите – не и такива, които са в количества и годност да ви вършат работа! Така, ще оптимизирате списъка от продукти (преди всичко по отношение на количествата) необходими ви за следващата седмица и, естествено, пак ще спестите от семейния бюджет!