Тесногръди хора със съвети, които не е нужно да следвате. Хората са ментално устроени като социални същества, което, особено при представителките на „нежния пол“, ги прави податливи да възприемат твърде често „добронамерени съвети“ от близки, приятели и дори познати, без да анализират задълбочено ползата такива съвети. Защото е логичеси обосновано, че те могат да навредят, когато те се дават от тесногръди индивиди, т.е хора, характеризиращи се като: едностранчиви, ограничени, посредствени, педанти, назадничави, консервативни, пълни с предразсъдъци, прости, егоцентрични, старомодни, егоцентрични…
Ето какви към какви „съвети“ би следвало да подходите повече от предпазливо.
1. Да подкрепяте съпруга си (респективно партньора, с когото живеете на съпружески начала достатъчно продължително време), безрезервно, сляпо, безропотно, колкото и сериозни разногласия да възникват между вас при вземането на решения , особено тези, които са жизненоважни. Такава безкритичност е вредна в дългосрочен план, защото така се обезличавате, а безкритичността ви (дори да е продиктувана от много обич), защото по този начин само ще „гъделичкате“ егото на партньора си, и има реален риск той все по-малко да допитва до вас по важните въпроси, както и постепенно ще губи желанието/навика си да споделя с вас преживяванията си и своите градивни бъдещи планове. А ако не е „силна личност“ – така ще го демотивирате да се развива!
2. Да направлявате действията си в посока единствено, когато водят до резултати, които, изглежда, напълно ви удовлетворяват в личен план, без при това да се напъвате да се трудите, т.е. да се стремите към висок жизнен стандарт, без да влагате труд или/и професионални умения, разчитайки единствено да чисто женските си качества. Разбира се, чудесно е ако имате професия, която считате основателно за ваше призвание, а не се налага да работите нещо което не харесвате, единствено, за да печелите пари. Освен това, порочно е да се насочвате към мъже, които са в състояние да ви осигуряват безметежен живот, така че винаги да правите нещата, които харесвате, защото от това може да пострада значително вашата емоционалност. Ето защо, когато все пак решите непременно да бъдете прагматични, то много внимавайте преди да вземете решение докъде да се простре вашата прагматичност – както в професионално отношение (дали непременно да се реализирате в предпочитаната област, или да изберете нещо по-доходно – но досадно – с което да си осигурите независим нормален живот), така и в личностен план (дали си струва да рискувате „връзка“/брак с човек, с когото не сте изградили взаимно доверие или/и в когото не ви свързва истинска обич, но пък сте впечатлени от неговата предприемчивост, финансова стабилност и перспектива да се развива в професионален аспект.
3. Да слушате винаги само сърцето си, следвайки лелеяните си мечти… Звучи толкова романтично, но, пренебрегвайки да включите здравия си разум, вие ще се лишите от възможността да анализирате реалната ситуация, в която се намирате, или в която усещате, че ще попаднете. Вместо това, би следвало да балансирате емоционалните си нагласи с определена доза прагматичност, в която непременно да включите оценка на допуснатите грешки, за да не ги повторите за в бъдеще. Внимавайте обаче, да не сте прекалено самокритични, защото така ефектът може да деструктурира личността ви! Всичко това ще позволи да увеличите многократно шанса си в търсенето на истинска взаимна, дълбока любов, уважение, както и ще получите огромно удовлетворение, че успявате да се реализирате професионално отношение.
4. Да се омъжите на всяка цена, докато не е станало късно, дори да не изпитвате истински любовни чувства съм партньора си и да се надявате, че такива ще възникнат в бъдеще. Този тип прагматичност е в ущърб на вашата неповторима емоционалност, защото, дълбоко в сърцето си, не преставате да мечтаете за искрата, която да запали истинска взаимна, дълготрайна любов… Компромисът да се омъжите за човек, когото може да характеризирате единствено като „добра партия“, по правило, води до плачевни резултати – такива бракове рядко просъществуват дълго и се разпадат, което винаги е за сметка на децата… Няма нищо по-прекрасно от това, да се омъжите по любов, но за човек, с когото чудесно се разбирате във всяко отношение. А за това е необходимо да сте „изяли сте доста сол“ заедно!
5. Да живеете „за деня“, възприемайки консуматорската нагласа, че има днес и само днес. Така вие загърбвате минали вълнения и тревоги, скъпи спомени и раздели с близки… От друга страна, с такава нагласа води до неприемане на всякакви планове за „утрешния дин“, да не говорим за сериозни такива, насочени към по-далечното и далечното бъдеще! Не си вменявайте като рационално съждението, че планове не си струва да се правят, тъй като, така или иначе, това „утре“ неминуемо ще настъпи… Такава предопределеност е пагубна за вашето личностно развитие, „обезпечавайки“ трайната ви деградация и невъзможност за изпитате истинско щастие…
Съветваме ви да пренебрегнете всякакви „добронамерени съвети“ от този род, независимо кой ви ги дава! Защото може горчиво да се вайкате за това…