Реакция при конфликт с половинката. Наясно сте, че споровете с вашата любима „половинка“ са в реда на нещата; те са следствие от това, че колкото и близки да сте в емоционално и интелектуално отношение, все пак по определени въпроси – по-значими или по-маловажни – ще сте на различно мнение, а в някои случаи – на коренно различно мнение! Когато обаче, споровете прерастват все по-често в конфликти, то трябва да се замислите сериозно защо се получава така и как да излезете от тези рушащи любовта ви ситуации. Не желаете да приемете, че с него сте твърде различни и удобно решавате, че ежедневният стрес, на който сте подложени, моделира поведението ви в посока да проявявате нетолерантност, неотстъпчивост, растяща невъздържаност, изразяваща се в ръсене на обиди с висок тон, преминаващ в крясъци, при което си разменяте и нецензурни думи…
От всички тези повтарящи се скандали усещате горчив вкус в устата си, усещате се емоционално изпразнени, изпитвате съжаление и дори вина, че постоянно изпускате нервите си… Естествено, това подрива неумолимо „връзката“ ви, респективно руши семейството, което сте създали с любимия с такава вяра за очакващо ви щастливо бъдеще… Да не говорим, че тези разправии оказват силно негативен ефект върху децата, които не разбират защо мама и татко се карат постоянно… Затова, като превантивна мярка, когато назрява конфликтна ситуация, повече от желателно е да се успокоите много бързо като за целта въздействате чисто физиологически върху нервната си система. По-точно, можете, първо, да дишате колкото е възможно по-дълбоко, пълнейки с кислород гърдите си от диафрагмата нагоре при вдишване и обратното – при издишване.
Веднага ще се почувствате по-добре, стресът и негативните емоции (раздразнение, гняв) ще намалеят интензитета си, тъй като мозъчните неврони ще сигнализират за необходимост от бързо преминаване на нервната система от възбуда към балансиран покой. Второ, когато гневът ви е завладял особено силно и сте готови за засипете „половинката“ си с нецензурни квалификации или/и обиди, то си наложете да започнете бавно броене, започвайки от 1. Продължете броенето, докато гневът ви спадне дотолкова, че желанието ви да обиждате „половинката“ си намалее значително (за това обикновено е необходимо да преброите до между 10 и 15).
Ще си позволим да предложим на вниманието ви и три важни съвета, които горещо препоръчваме, ако се опитвате да запазите „връзката“, респективно семейството си.
1. Не се засягайте дълбоко при скандали, дори ако сте били засипани с обидни квалификации, тъй като е почти сигурно, че партньорът ви не мисли по такъв начин за вас, а се е подал на гневен порив. Но ако такова поведение изглежда му става навик, то не мислете, че вината за това е във вас – проблемът си е у него, така че и се постарайте, със спокоен тон, да му позволите да осъзнае колко е бил несправедлив и нетолерантен. При положение обаче, че разговорът не потръгва, то не настоявайте за разбиране – просто прекратете комуникацията като излезете от стаята – не си струва да хабите нервите си! Ще опитате следващия път…
2. И да сте били дълбоко засегнати, не го взимайте чак толкова „при сърце“ – проявете толерантност и се опитайте да преглътнете обидите, особено ако сте получили искрено извинение от „половинката“ си, или дори в случай, че поднесеното ви извинение е прозвучало формално…
С една дума – не ставайте злопаметна персона, жадна за реванш при някое следващо спречкване, защото така може да провокирате верижна реакция… А едва ли се стремите към такава развръзка!
3. При споровете си с „половинката“ си се опитвайте да не повишавате тон и в никакъв случай не крещете, ако напрежението започне да се покачва, защото с това само ще влошите положението с непредвидими последици…
Е, ако нищо от горното не помага, то вероятно е да стигнете до положение да изкрещите какво мислите за него и да си излезете, затръшвайки вратата