11 лични вещи, които не трябва да споделяте с никого. Тези, които не могат да се разделят с любимата си музика и са готови да я слушат през 24-те часа на денонощието, често използват слушалки, които се оказват развъдник на най-различни бактерии (стрептококи, стафилококи), проникващи по дълбочина в ушните канали. В резултат на това се получават инфекции, както и циреи и гнойни пъпки, нерядко с опасни последици за здравето. Рискът нараства, ако слушалки бъдат използвани по време на интензивни физически натоварвания, тъй като отделената от тялото допълнителна топлина и влагата при изпотяването са фактори, ускоряващи развитието на бактерии. Рисковано е също така, личните слушалки се дават на приятели, за да се възхитят и те на дадено „фамозно парче“… Така че, ако използвате слушалки (както и тапи за уши), почиствайте ги редовно с тампон (или памуче), натопен в концентриран спиртен разтвор. Така ще унищожите поне 95% от болестотворните бактерии, загнездили се по повърхностите на любимите ви слушалки.
Освен поставените на първо място слушалки, има още редица други, предназначени изключително за дамите, аксесоари, които следва да се използват строго индивидуално, за да се поддържа високо ниво на лична хигиена на местата, които са най-уязвими за проникване на бактерии или/и вируси в тялото.
На второ място поставяме, нокторезачката (или ножичката, предназначена за изрязване на нокти и кожичките по тях). Това е така, защото, по правило, именно под ноктите, между пръстите на краката и върху самите пръсти, се загнездва огромно количество бактерии, зловредни гъбични микроорганизми или/и вируси, от които да се разпространят опасни инфекции. Несъмнено, ако използвате неличната си нокторезачка, респективно ножичка, и не сте ги дезинфектирали със спирт, то вероятността да получите някакво гъбично заболяване се увеличава драстично! Да не споменаваме, че това може да е и човешкия папиломен вирус – страховития HPV!
На трето място са обеците. Не се изкушавайте да закачите направо на ушите си такива, които ви предлага близка приятелка, колкото и впечатляващи да са те! Вместо това ги почистете предварително грижливо със спиртен разтвор, дори с риск вашата благонамерено настроена приятелка да ви погледне недоумяващо, защото тя може и да не е наясно, че в ушите има голям брой повърхностни микрокапилялни кръвоносни съдове, през които може да се заразите по кръвен път.
На четвърто място нека поставим балсама (червилото) за устни. Както и при ушите, под повърхностния епидермис на устните има микрокръвоносни съдове, през които може да се „снабдите“ – по кръвен път – с какви ли не опасни вируси, мажейки се с чужд балсам или начервявайки устните си. Между тях е и страховитият херпесен вирус, който ви загрозява, трудно минава и е с опасни последици за общото ви здраве. Тук следва да обърнете внимание, че едва ли вашата услужлива приятелка ще позволи да дезинфекцирате ефективно нейния балсам, респективно червило, със спиртен разтвор!
На пето място е пинсетата за вежди. Избягвайте да използвате чужда такава, за да премахнете силно врастнали косми (при която операция може да си пуснете кръв.) Е, все пак 2 – 3 косъмчета може да отскубнете без опасения, че ще се заразите от хепатит С или HIV! Ние обаче, горещо ви препоръчваме, ако ще използвате чужда пинсета, то да я почистите с концентриран спиртен разтвор, дори натопявайки я наполовина в спиртното шише!
На шесто място са дезодорантите. Използвайте само такива, за които сте напълно сигурни, че съдържат антибактериални субстанции. Ако не са от този тип, то рискувате, през малките ранички, които може да получите при бръснене, да се заразите с вируси или бактерии. Имайте предвид освен това, че ароматните съставки в дезодорантите нямат никакъв ефект да възпират размножаването на болестотворни бактерии!
Седмото място сме оставили за сапуна. Това което трябва да знаете е, че след като сте употребили сапун, то върху повърхността му винаги остават най-различни микроорганизми – като се започне от практически безвредните микроби и се стигне до опасните вируси! След всяка употреба сапунът е оказва покрит с микроорганизми – не само с безвредни микроби, но и с опасни вируси. Нещо повече, поставяйки го в сапунерка, вие – засилвайки локалната влажност – създавате перфектни условия за развитието върху сапунените повърхности на гъбички, бактерии и вируси! Така че, не използвайте в семейството един и същи сапун – следете всеки да си има свой собствен!
На осмо място поставяме четката за коса. Използвайте вашата четка единствено вие и не вземайте такава от другиго – дори при неотложна нужда за оправите фризурата/прическата си. Така ще снижите вероятността чрез четката за коса на друг човек да завъдите въшки, или да окраставеете, или дори да се инфектирате чрез стафилококи! В краен случай, почистете, използвайки дезифектант, четката, която сте взели „на заем“ и след това я използвайте.
Стигаме до деветото място – хавлиената кърпа или пешкира. По тях, неминуемо – след изтриване на лице, ръце, крака или други части на тялото – остават следи от някакви микроби, които не сте могли (а и принципно не сте в състояние!) да отстраните при измиването/ изкъпването. Тези микроби се размножават ускорено, особено ако сте оставили кърпата, респективно пешкира, да виси в банята, защото там влажността е особено висока, което стимулира за бързо развитие не само на микроби, но и на плесени или/и бактерии. Така, изтривайки се периодично с една и съща кърпа, вие се подлагате на значителен риск да получите обриви, акне, конюктивити и други кожни заболявания. Изходът тук е да сменявате често кърпата, респективно пешкира (а също така и хавлията!), а използваните такива да изпирате незабавно с перална машина, а не на ръка. И винаги оставяйте изпраното да изсъхне напълно – на слънце или на радиатора – през зимата.
Свързано с къпането, на десето място поставяме гъбите за къпане – тип „луфа“. Ако се къпете ежедневно, а дори и през ден, то няма шанс такъв тип гъба да изсъхне напълно между два „взети душа“. В такава вечно влажна гъба са налице условия за бързото развитие на всички изброени по-горе зловредни микроорганизми. Затова, изсушавайте грижливо гъбата след всяко къпане, като я оставите върху лирата в банята и то при отворен прозорец. Разбира се, не предоставяйте използваната от вас гъба на друг член от семейството. Също така оставяйте прозореца на банята винаги отворен, за да контролирате влажността в помещението.
И накрая, единадесето място сме оставили за аксесоарите за гримиране. При цялото им многообразно приложение – сенки за очи, спирала, очна линия, основа за грим, червило или руж – ги обединява това, че постоянно са в контакт с различни телесни течности като: носна лигавица, сълзи, слюнка и дори – кръв или гнойно акне. Оттук следва да пазите аксесоарите си за грим само за лична употреба. Освен това, никак не е препоръчително да пробвате нови такива в магазините за козметика.
Придържайте се към изброените по-горе съвети и ще забравите за измъчващите ви с години кожни и страдания!