Финансови съвети за омъжени жени. Финансовото състояние на едно семейство се определя от преди всичко от работните възнаграждения на съпрузите, но и от възможностите им да се възползват ефективно от недвижимото си имуществено. Необичайно е заплатата на съпругата да е по-висока от тази на партньора й и това, естествено, е сериозна предпоставка тя да се признае за финансово зависима в семейството, което често пъти я дезаинтересова да контролира семейния бюджет. Това се забелязва отчетливо при браковете „по сметка“, когато любовните емоции са оставени в миманса за сметка на консуматорското потребление. „Парите са негови, но ще харча когато и колкото си искам…“ – такова разсъждение показва, меко казано, липса на здрав разум. Неравният във финансово отношение брак, особено изпразнен емоционално, може постепенно (но и отведнъж) да се разпадне, особено ако се появи някоя особено настъпателна колежка… И тогава се оказвате сами с децата, финансовото ви състояние не вещае нищо добро, а шансът да си намерите нов съпруг е едва около 10-ина %-та.
Но дори бракът ви да е (или да изглежда) стабилен, то трябва да участвате в грижите за семейния бюджет наравно със съпруга си, дори заплатата му да е трикратно по-висока от вашата – това ще ви вдъхне така необходимата увереност, че – при необходимост – ще можете да се справите сама. Ето няколко полезни съвети. Първо, уточнете кога, какви сметки се плащат ежемесечно и поемете сама плащането на част от тях. Второ, бъдете достатъчно просветена във финансовите дела и инвестиционните процеси – Интернет ще ви помогне за това. Трето, възприемете егоистична позиция по отношение на личните си харчове – това със сигурност ще се приеме радушно от половинката ви!
Четвърто, не се изкушавайте да купувате прекалено скъпи вещи и не инвестирайте в такива, които се предлагат на изгодни цени, но за които предполагате (или сте сигурна), че няма да ви потрябват. Пето, научете и децата си да ценят парите от ранните си години – не ги „заривайте“ с играчки, които са с ниско качество и бързо ще им омръзнат… Шесто, открийте си лична разплащателна сметка, както и спестовна такава, особено ако заплатата ви е по-висока от тази на съпруга или/и той е с проблеми по отношение на професионалното си реализиране. Седмо, грижете се да сте пенсионно осигурена, защото времето минава неусетно бързо и този период от живота ви неминуемо ще настъпи, а тогава ще трябва, вероятно, да свивате перманентно разходите си…
Но помнете, необходимо е да поставите под постоянен контрол семейния бюджет и същевременно да си изградите колкото е възможно по-голяма финансова автономност!