Добрите родители не заплашват децата си. Или поне не трябва да го правят. Много често някой строг татко и взискателна майка изпуска нервите си върху детето, когато то не слуша. И го предупреждават, че ще направят нещо, от което то ще страда. Заплахата е най-честият похват, който те използват. Изречения от типа „Ако не си напишеш домашното, няма да ядеш сладолед един месец“ или „Ако не си изядеш яденето докрай няма да гледаш телевизия няколко дни“ звучат доста познати. Но дали са достатъчно ефективни и носят ли те възпитателен ефект за детето? При някои може и да носят, но доста по-често децата се озлобяват и започват да правят напук. Много често те се опитват да ни манипулират, като играят театър пред нас. Когато видят, че тяхното няма да стане, те започват да се тръшкат, да плачат, да ни говорят лоши и обидни думи и т.н. Как да реагираме в такава ситуация?
Отговорът не е никак прост, но заплахата може да травмира детето. Затова ако едно дете започне да прекалява, ние трябва да бъдем твърди и да не го заплашваме директно. Просто му измисляме някакво наказание и му го казваме съвсем спокойно. Детето ще поплаче известно време, но след това ще осъзнае, че това, което прави не е правилно. Сами ще се изненадаме в промяната на поведението му след време. От нас зависи дали детето ще може да осъзнае, че е направило грешка и е прекалило с непослушанието си. Ако искате да бъдете силни родители, трябва да се опитате да поговорите с детето си нормално и да му обясните, че ако продължава да ви къса нервите ще се наложи да изтърпи някои лишения, които няма да му бъдат приятни. Но в никакъв случай не трябва да бъдете груби с него, да го удряте, да му крещите. Ще постигнете обратен ефект.
Има родители, които пък винаги искат да угодят на детето си. Дори и да се държи лошо, те клекват и го оставят да прави това, което иска. Това е огромна грешка, която ще доведе до изключително негативен ефект по-нататък. Така детето се научава да ги манипулира и става разглезено и непослушно. Такива деца има опасност да не успеят в живота, защото когато се сблъскат с някаква трудност, те трудно ще могат да реагират правилно. Затова най-правилният подход към едно дете е да му се поднесат нещата внимателно, но достатъчно твърдо да си знае мястото. Когато прекали с играта на телефон или таблет, не е нужно веднага да му го изтръгнете от ръцете. Просто го предупредете, че следващия път ще въведете време за игра и след това време няма да може да играе повече. То ще мрънка известно време, но после ще осъзнае, че всяко нещо трябва да бъде с мярка.