Действия след изневярата, които трябва да предприемете. Статистически изследвания показват, че в развитите европейски страни, по правило, доказаните, респективно признатите изневери от страна на поне единия от двамата партньори в една „любовна връзка“ (или семейство) с продължителност над 5 години не надвишава 40%. В същност, изневярата при любовните връзки би следвало и е значително по-често срещана. Несъмнено, това е неизбежно следствие от самата човешка природа, търсеща вечно новото, разнообразното, предизвикателното, включително и по отношение на любовта. Затова моралните норми и възпитанието, уважението към партньора, общите обич и ангажименти към децата нямат, по същество, възпиращ ефект по отношение на изневярата при повече от 75% от „двойките“, като поводите това да се случи са от различно естество. В много случаи раздялата се оказва изход, но положението се усложнява значително, ако само има съмнения – основателни или не – че парньорът/-ката е изневерил/-а… А това води до несигурност и обременява съзнанието на „измамения“ партньор с тежки мисли има ли наистина признаци да се съмнява и как би следвало да се справи със ситуацията, ако емоционалната връзка с партньора действително е нарушена, а основателни причини за това като че ли няма…
Още по-несигурно се чувстват обаче онези, които са напълно наясно, че партньорът им е изневерил и те са се оказали с предадено доверие. И тъй като тяхното съзнание е обременено с основния въпрос: „Защо…?“, те губят възможност реално да преценят ситуацията, а оттам – да планират бъдещия си живот.
По-долу ще се опитаме да подскажем на вас, уважаеми дами, как бихте могли да превъзмогнете гнетящото си чувство на несигурност при явна изневяра от страна на партньора ви. Преди всичко, не се обвинявайте, че причината е някъде у вас! Например, че не сте достатъчно привлекателна, секси, умна, отзивчива и т.нат., което е предпоставило партньорът ви да потърси и да намери, някоя „по-добра“ от вас. Имайте предвид, че изневярата в същност е въпрос на избор, който в никакъв случай не е обусловен единствено от вашите качества и постъпки!
Затова обсъдете открито с партньора си какво не достига да бъдете все така всеотдайни един към друг; това ще помогне да се ориентирате къде са причините да възникват проблеми, как да ги отстраните или да минимизирате ефекта им. Изяснете с партньора си дали доверието не е по-трайното и същественото във вашата „връзка“.
Не изпитвайте и чувство на срам от това, че доверието ви в партньора е било сринато по такъв унизителен начин! Погледнете го уверено и гордо в очите, обсъдете основното – дали „връзката“ ви ще продължи или ще се разпадне. Изяснете нещата и в детайли – задавайте въпроси, на които изисквайте ясни отговори. Така ще се освободите до голяма степен от насъбралите се у вас чувства на разочарование, мъка, гняв… И ще се почувствате достатъчно силна да преминете през изпитанието „изневяра“, за да продължите уверено напред… За това ще е необходимо да се погрижите, преди всичко, за себе си, като обърнете по-сериозно внимание на външния си вид, живейте здравословно, спортувайте, пътувайте до любими дестинации… И ще установите колко бързо депресивните настроения ще ви напуснат!
След това помислете сериозно за следващата стъпка: да останете ли във „връзката“? Затова изяснете, дали изневярата е еднократна или е намесена друга жена, с която партньорът ви поддържа вече постоянна „връзка“. Т.е., образувал се е т.нар. „триъгълник“ и вие ще трябва да прецените дали да останете в него като „дългата страна“ – заради децата и финансовата сигурност или защото още го обичате? Струва ли си да му простите и дали така ще постигнете спокойствие и бъдещо щастие? А ако, все пак, след неопределено време целият този „срамен кошмар“ се повтори…?! Тогава, оправдана ли ще бъде такава „жертвоготовност“ от ваша страна…? Струва ли си риска да губите шанса си да стартирате навреме живота си отново…? Помислете си, не бързайте да вземате прибързани решения, за което после да съжалявате и да се вайкате…