Дългогодишното приятелство е трудна работа. Ако се замислите, с кои приятели от ученическите (казармените) и студентските си години продължавате редовно да се срещате, то ще установите плашещата закономерност, че, навлизайки в зряла възраст, техният брой постепенно, а понякога и бързо започва да намалява. Причините са различни при двата пола: момчетата в училището, особено тези които живеят в една махала, се обединяват да си играят на любими игри, а вече пораснали се запалват по определен вид спорт. Междувременно, с настъпването на пубертета бързо нараства интереса към противоположния пол, което е предпоставка за възникване на по-обособени приятелски връзки, за споделяне на новооформилите се желания и свързаните с тях малки и по-големи „тайни“. Генетичните особености, интелектуалното ниво и степента на емоционалност, респективно на рационалност също са фактори, които могат да сближават подрастващите младежи, съответно девойки. Но с течение на времето обаче, в социалния статус на неразделните приятели/-ки от ученическите и студентските години могат да настъпят промени, водещи до тяхното постепенно охлаждане.
Трудно е, когато постоянно сте със строго разчетени финанси да поддържате тясна дружба с преуспял бизнесмен, или, респективно, със съпругата на такъв, чиято банкова сметка се измерва с пет или шест цифри… Разбира се, различията в начина на живот са следствие не само от разликата в статуса, но и от излезли наяве разлики по отношение възпитанието на децата, културата, забавленията, начина на хранене, домашните любимци и не на последно място – политиката и религията. А това поражда спорове, които лесно се разгорещяват и могат да предизвикат натрупващо се раздразнение и постепенно отчуждаване. Ако искате да запазите приятелството си, то тактично избягвайте темите, водещи до несъгласие и спорове и потърсете общото във вашите интереси. А в случай, че приятелят/-ката ви е достатъчно интелигентен/-на, за да спазва правилата на етиката, то не е необходимо да полагате усилия при общуването си с него/нея. Затова си струва да преодолеете и фактора „заетост“, който може да ви отдалечи от иначе лоялни ваши приятели, на които държите и може да разчитате. Не допускайте това – положете усилия да се обадите по телефона с цел да организирате среща, пикник или екскурзия в планината… Заслужава си, ако това ще ви носи радост!
Неизбежно, на всеки се налага да „отсява“ приятелите си, дори дългогодишните такива, когато те са го разочаровали по един или друг начин. Например, ако са Ви търсили единствено когато са имали нужда от Вашата непосредствена помощ – било то финансова или физическа, а иначе все забравят да Ви „чуят“ по телефона, за да Ви попитат как сте… Безсмислено е да полагате усилия да поддържате дългогодишно приятелство единствено по сантиментални причини, ако вече сте престанали да уважавате личностните качества на даден човек, не зачитате мнението му, не изпитвате задоволство, когато сте заедно, не изпитвате желание да поговорите с него…
Да, приятелството наистина е велика ценност и тъкмо затова трябва да го съхранявате всячески, но само ако то е „истинско“! И не забравяйте, макар и късно, животът може да Ви срещне с хора, които наистина имат сходни с Вашите интереси, разбирания за живота, моралните и етически ценности, с които Ви е приятно да си говорите, да се забавлявате… Изградете с тях приятелски отношения и ще усетите прилив на щастие, защото няма да се чувствате самотни било то в радост, било в неволи…