Покълнали картофи не се хвърлят. Сега ще спрем вниманието ви на картофа, който, напълно непознат в Европа до преди приблизително 500 г, понастоящем е в първата петица на най-разпространените в света хранителни продукти. Бил е култивиран като ядлив продукт преди повече от 6 000 години от индиански племена, населявали земите на днешните държави Перу, Чили и Боливия в Южна Америка и по-точно – от племето Аймара – в район около високопланинското езеро езерото Титикака (Перу). Индианците са отглеждали много разновидности картофи, разнообразни по форма и цветове, които удивително бързо са се разпространили по целия свят след края на XV-я век. Причините за този феномен са няколко: от една страна са превъзходните вкусови качества на картофите, и то при впечатляващо многообразие от начини за приготвяне от тях на вкусни ястия, както и на производни от тях храни; от друга страна е ползата за организма от консумирането им – като важен източник на въглехидрати, белтъчини, витамини (от групата B, C), минерали (калий, калций, желязо), фибри – всички тези съставки действащи в посока към снижаване на риска от инсулт, нормализиране на високото кръвното налягане и намаляване на нивото на „лошия“ холестерол.
И колкото по-пресни са картофите, толкова палитрата от безценните за здравето ви вещества е по-богата, а токсичните вещества, неминуемо съдържащи се в скорбялата на картофените грудки, са по-малко! Така че ако вече сте ги обелили, то сгответе ги веднага, а не ги съхранявайте в хладилника, където те доста бързо губят от полезните си свойства! Същото е в сила ако сте прибрали чувалчето със закупените картофи на съхранение в мазето – на хладно – и тогава може да очаквате ефект от снижаване на хранителните им качества. Какво става обаче, когато твърде дълго сте удължили времето за тяхното съхраняване? Най-добре е тогава да ги изхвърлите ако установите, разбира се, че грудките са прорасли или/и върху кората им са се появили зелени петна – сигурен признак, че ще покълнат!
Постъпете така, защото, по принцип, в картофите се съдържат някои силно отровни алкалоиди, чието съдържание в младите картофи е пренебрежимо малко, за да причини неприятности на организма ви, но концентрацията на които вещества бързо нараства със стареенето на картофите и става опасно високо, когато те вече са прорасли! Ако сготвите някакво ястие с такива покълнали картофи, без особено да сте се потрудили да ги обработите подходящо, то очаквайте стомашни проблеми (болки в корема повръщане, диария), главоболие, висока температура и треска. Разбира се, симптомите зависят не само от количеството токсични вещества, което сте погълнали, но и от индивидуалната съпротивителна сила на вашия организъм към тези токсини.
При положение, че все пак решите да използвате вече покълнали или прорасли картофи, то ви съветваме да ги обработите старателно в дълбочина, като премахнете каквито и да са следи от кълновете; същевременно, справете се и със зелените петна, както и изрежете започнали да гният области (с черен или кафяв оттенък) – ако установите такива при обработката. По-нататък е препоръчително да изпечете или да сварите нарязаните парчета от така обработените картофи и то по-продължително време и при температура по-висока от обичайната. И нека да ви е сладко! Тук ще добавим за онези от вас, които се подлагат на въглехидратни диети – не прекалявайте с консумацията на картофи под каквато и да е форма (особено като кюре), защото те имат висока стойност на гликемичен индекс, което е предпоставка за възможно рязко повишаване на кръвната ви захар!