Комплексът на жертвата. В днешното изключително забързано време, огромната част от хората са подложени на по-голям или по-малък стрес, с който трябва ежедневно да се правят, за да не изпаднат в депресивно състояние, изразяващо се в: апатия, енергийна липса, безсъние, механично поглъщане на храната, нерадостни мисли за предстоящи нещастия, внезапно избухващи пристъпи на свръхраздразнителност или неоправдана еуфория. Депресивно състояние може да бъде провокирано и от наследствена обремененост, трудна бременност и раждане, постоянни грижи за много възрастен или тежко болен близък. Понякога обаче, Съдбата (или личният ви избор!) е предопределила да свържете живота си с постоянно негативно настроен към живота човек, страдащ от „комплекса на жертвите“. Това означава, че трябва да търпите неговия непреставащ песимизъм, чувството за вина и срам, и непресъхващото самосъжаление, че е жертва на целенасочени злонамерени действия от страна на околните, с които не е в състояние да се справи.
Индивидите, страдащи от „комплекса на жертвите“, могат да причинят пълен емоционален хаос в отношенията с „половинката“ си, обвинявайки я, че не е съпричастна с обикновено преувеличаваните реални (или измислени) проблеми, и не показва никакво желание да се намеси активно за тяхното разрешаване. Започва манипулиране и тормоз в опити за източване на грижи, вариращи от финансова подкрепа до поемане на пълна отговорност за живота на „жертвите“! При това положение, възможностите за манипулираната и депресирана „половинка“ са или да се раздели с „жертвата“, или да я търпи, изпадайки в състояние на трайна, още по-дълбока депресия.
Индивидите с манталитет на жертва откриват, по правило, само негативните страни в живота си и считат, че не заслужават по-добра участ! Така, те се оказват напълно демотивирани да предприемат каквито и да са действия в посока да се преборят с житейските негативи, превръщайки ги в позитивни събития с щастлив край. Такъв негативен мисловен модел е пречка да се постигнат творчески цели, да се създават трайни приятелства и стабилни връзки… Напротив, той води до серия от стресиращи събития, които увеличават усещането за безнадеждност…
Нещо повече, тези, потънали в „комплекса на жертвата“ изпитват и т.нар. „комплекс на мъченика“, при който активно търсят конфликти с околните, твърдейки че са преследвани и неоценявани… Те се идентифицират твърдо с образа на „жертви“ и бранят този статут в семейството и социалното обкръжение, отхвърляйки всякаква помощ от страна на околните. Това им поведение често пъти преминава в „мазохизъм“ – форма на личностно разстройство, изразяващо се в предпочитание и преследване на страданието.
По-долу предоставяме на вниманието ви характерните признаци, по които ще определите дали даден индивид попада в категорията на хора, страдащи от „комплекса на жертвата“. Те:
– Винаги са негативни и песимистични по отношение на всичко, търсят лошото дори в доброто.
– Нямат самочувствие и самоувереност за извършване на каквито и да е действия.
– Позволяват да бъдат контролирани и съответно – манипулирани. Не проявяват твърдост и на практика са неспособни да предявят действителните си нужди.
– Стопират важните решения в живота си, повлияни от възприятието им, че винаги са „жертва“ на насочени срещу тях злонамерени действия.
– Отказват се разни неща, намирайки извинения за това или влизайки в ролята на „мъченици“; себеотношението им се изразява в разрушително поведение и самосъжаление, че не няма да изживяват живота, който другите незаслужено – според тях – водят.
– Критикуват всекиго и всичко, настройвайки срещу себе си околните, а самокритичността им клони към нула – вината никога не е у тях. Силната им критичност към другите и липсата им на доверие по принцип, ги лишава от възможността да установяват трайни приятелски отношения.
– Не приемат никаква вина за възникващите с тях проблеми и не анализират дори очевидните си грешки. Винаги намират причини, поради които предлаганите решения няма да работят. Самоизчерпват се ненужно, преди да се решат да потърсят помощ.
Ако попадате в категорията хора с подобно поведение и житейска нагласа – нещата не са добре и горещо ви съветваме да се постараете максимално да промените нагласата си към живота, гледната си точка, както и енергията, която изпращате към околните. Опитайте и ще се „родите наново“!