Благородните лъжи са необходими при първата ви среща. Първоначалната среща между представители на двата пола поставя и пред двамата участващи персонажи една кардинална дилема – трябва ли да се говорят неистини, само и само да се харесат един на друг? Налага се да признаем, че изкушението за токова „мини-лъжливо“ поведение е голямо, особено ако далече някъде мъждее искра, от която като че ли има шанс да се разгори пожар. Също така, доста „малки лъжи“ могат да бъдат разменяни по време на първата среща, просто поради неловкост или неспособност да се поддържа смислен разговор или да се говорят смешки за развлечение… И все пак, обикновено усилията са насочени да се остави добро впечатление у другия. Ето някои от най-често употребяваните „малки лъжи“, които едва ли могат да бъдат окачествени като „благородни“.
„Ти беше първата/-ият, когото забелязах на партито!“
Несъмнено, с тази фраза правите комплимент на човека пред себе си, за да му покажете, че ви е направил силно впечатление на мястото, където сте се срещнали за първи път по стечение на обстоятелствата. Това твърдение, което и двамата знаят, че едва ли е вярно, не се възприема като лъжа, а като заявление, че сте специалена/-ен, и че за вас е важно да се срещнете именно с нея/него.
Позитивизъм, позитивизъм и пак позитивизъм!
Излъчвайте с цялата си аура позитивизъм, говорете с човека срещу вас на незатормозяващи теми, не затрупвайте съзнанието му с минали или/и стоящи неудачи в работата, конфликтни проблеми с родители или/и с близки, болести, не се впускайте да обяснявате недостатъците на предишният/-та ви партньор/-ка… Така го/я принуждавате да ви е съпричастен/-на, преди да ви е опознал/-а дори повърхностно, по проблеми, които или нямат отношение към него/нея, или водят към асоцииране към подобни собствени проблеми… И не лъжете относно политическите си пристрастия, защото те могат да застанат между вас ако все пак успеете да установите по-дълготрайна „връзка“.
Други теми, които са неподходящи за първата (и не само за първата!) ви среща са свързани с глобални конспирации, нашествие на извънземни, неминуемия и не твърде отдалечен във времето край на Земята, вследствие удара й с гигантски метеорит или на страхотна пандемия… Всички тези „теории“ са недоказуеми понастоящем, продукт са основно на фейк-дискусии в Интернет. Изобщо, не говорете с апломб за неща, които сам не сте сигурни че разбирате или в които невярвате. Защото така може да разочаровате необратимо човека, с когото сте на среща.. бъдете крайни.
Бъдете умерено предпазливи в изказванията си, защото не познавате вътрешния мир на този, с когото се срещате за първи път. И нещо в думите ви може да го натъжи, огорчи или раздразни!
Теми, свързани с културата и изкуството са далеч по-подходящи, разбира се при условие че събеседника/-ичката ви е достатъчно образован/-а и с достатъчно висок коефициент на интелигентност. Ако установите, че това е налице, то заговорете за писатели и книги, които и двамата харесвате, театрални постановки или филми, които и двамата бихте желали да гледате. Дори и да сте гледали постановката/филма, използвайте тази „малка лъжа“ като повод за скорошна нова среща!
Не изпускайте първоначалния момент да създадете впечатление за ведър, оптимистично настроен, сериозен човек, на когото може да се доверите!
За съжаление, при не малка част от „първите“ срещи не се получава „искра“ (не се поражда интерес), поради явна несъвместимост в разбиранията по възлови въпроси, по които предпазливо сте дискутирали или/и просто поради липса на физическо привличане! Тогава, на дневен ред идва стандартната лъжа „Беше ми приятно да се срещнем“, която, колкото и мило да звучи, се възприема като „Сбогом на илюзиите“ и най-вероятно, ще разочарова (а може и да раздразни) потърпевшата персона, в главата на която се върти мисълта „Защо ли си губих времето с тази/този…“ Тогава, вървете смело напред!